Postet nga: gjumi

Shkencëtarët zbulojnë ilaçin që ndihmon në zgjidhjen e përgjumjes dhe letargjisë gjatë ditës

Ndjenja e plogësht dhe letargjike në pasdite është ndoshta e njohur për shumë njerëz, por për ata me apnean obstruktive të gjumit (obstructive sleep apnea, OSA), ...

Gjumi i pamjaftueshëm lidhet me rritjen e rrezikut të një gjendjeje që mund të rezultojë me sulm në tru

Një studim i ri, i botuar në European Heart Journal, ka zbuluar një lidhje të rëndësishme midis gjumit të pamjaftueshëm dhe rritjes së gjasave të zhvillimit të ...

Arsyet pse një gjumë i mirë është i rëndësishëm për shëndetin tuaj

Pa dyshim që një nga nevojat më të rëndësishme që ka trupi dhe mendja juaj është të bëni një gjumë të rehatshëm gjatë gjithë natës ...

Përfitimet e fjetjes në errësirë ​​të plotë

Para ardhjes së teknologjisë moderne, ne kishim vetëm dy burime bazë drite në dispozicion – Diellin dhe Hënën, por kohët moderne na kanë distancuar nga natyra dhe ...

Nëntë fakte të mahnitshme për një gjumë të rehatshëm

Doktor Matthew Walker është profesor i neuroshkencës dhe psikologjisë, i specializuar për gjumë. Në thelb, ai është mjek që ka të bëjë me gjumin dhe, përmes ...

Doomscrolling apo Doomsurfing shkakton probleme me gjumin dhe koncentrimin

Në rast se i ndiqni lajmet në ueb, mund të ndodhë lehtësisht që të pushtoheni nga emocione negative dhe shqetësuese, veçanërisht gjatë pandemisë dhe luftës ...

Studimi i ri tregon nëse 8 orë gjumë janë të mjaftueshme për të moshuarit

Tetë orë gjumë ka qenë prej kohësh rregulli i artë për një pushim të mirë gjatë natës. Mirëpo studiuesit nga Kina dhe Britania e Madhe tani ...

Përgjumje e tepërt? Nëse e teproni, mund të jetë një shenjë e heshtur e sëmundjes

Pse ju flihet kaq shumë gjatë ditës?