Postet nga: Studimi

Çka është tensioni i lartë i gjakut?

Sado mahnitëse që mund të tingëllojë, gati gjysma e amerikanëve të moshës 20 vjeç e lart – ose më shumë se 122 milionë njerëz – kanë presion të lartë ...

Prova 4-ditore e javës së punës: 40% e punonjësve raportuan më pak probleme me gjumin

Rezultatet janë marrë nga një provë e madhe katër-ditore e punës në Mbretërinë e Madhe, dhe përgjigjet nga punonjësit që morën pjesë e vë...

Pse është mirë të hidhet pak qumësht në çdo filxhan kafeje

Një studim i ri i shkencëtarëve danezë ka treguar cilësi të reja të kafesë në kombinim me pak qumësht, ku qumështi në fakt rrit efektin ...

A mund të paralajmërojnë sëmundje neurodegjenerative ëndrrat aktive?

Ëndrrat që njerëzit i përjetojnë shumë fuqishëm në realitet mund të jenë një shenjë e hershme e sëmundjes së Parkinsonit.

Studimi: Ushqimet ultra të përpunuara ndërlidhen me kancerin e vezoreve dhe sëmundje tjera kanceroze

Konsumimi i më shumë ushqimeve ultra të përpunuara rrit rrezikun e zhvillimit dhe vdekjes nga kanceri, veçanërisht nga kanceri ovarian, sipas një studimi të ri me mbi 197,000 ...

A janë 13-vjeçarët shumë të vegjël për t’i përdorur rrjetet sociale?

Kryemjeku amerikan Vivek Murthy ka vlerësuar javën e kaluar se fëmijët nën moshën 13 vjeç janë shumë të vegjël për rrjetet sociale, sepse ...

Euronews: Bërthama e brendshme e Tokës e ka ndryshuar rrotullimin e saj

Bërthama e Tokës mund të ketë ndaluar së rrotulluari, ose edhe tani mund të jetë duke u rrotulluar prapa, sipas një studimi të ri.

Studimi: Ilaçi i Alzheimerit e ngadalëson rënien njohëse (kognitive) tek pacientët

Sipas të dhënave të detajuara të paraqitura të martën, një ilaç eksperimental i Alzheimerit nga Eisai (4523.T) dhe Biogen (BIIB.O) e ka ngadalësuar rënien njohë...