Postet nga: demenca

Studimi: Kushtet neurologjike tani janë shkaku kryesor i sëmundjeve në mbarë botën

Hulumtimet e fundit kanë nxjerrë në dritë rritjen alarmante të kushteve neurologjike në mbarë botën, duke filluar nga migrena te sulmet në tru, sëmundja e Parkinsonit dhe çmenduria (...

Studimi: Pothuajse 40% e njerëzve me demencë nuk janë në dijeni se e kanë atë

Rreth 36% e njerëzve me demencë në Angli nuk janë të vetëdijshëm se e kanë këtë sëmundje, sipas një raporti të ri nga Komisioni i Demencë...

Studimi: Një dozë ditore e një vaji vegjetal mund ta ulë rrezikun e vdekjes nga demenca

Përfshirja e vajit të ullirit në dietën tuaj të rregullt ofron disa përfitime – të tilla si mbrojtja e shëndetit të zemrës ose funksioni njohës.

Shpejtësia e ecjes suaj mund të jetë një shenjë për demencë

Një ecje më e ngadaltë me kalimin e moshës ka qenë gjithmonë një shenjë paralajmëruese e dobësisë në rritje që mund të çojë në rënie dhe ...

Simptomat e demencës – Tri dëshira të pazakonta për ushqim mund të jenë shenja paralajmëruese të hershme

Ndërsa popullsia plaket, demenca është bërë një shqetësim shëndetësor në rritje në mbarë botën.

Nivelet e ulëta të vitaminës B9 lidhen me rrezikun e zhvillimit të demencës

Një rrezik më i lartë i zhvillimit të demencës është vërejtur te të moshuarit me nivele të ulëta të vitaminës B9, ka treguar hulumtimi.

Demenca: Një rritje e shpejtë e rasteve pritet të ndodhë në të ardhmen - si ta shmangim të mos bëhemi pjesë e saj  

Shkencëtarët parashikojnë se rastet e demencës do të trefishohen gjatë tri dekadave të ardhshme.