Të enjten nis edicioni i 58-të i Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar

Edicioni i 58-të i Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar nis të enjten, më 19 dhjetor 2019, duke filluar nga ora 21:00 në Pallatin e Kongreseve në Tiranë.

Festivali i 58 i Këngës në RTSH, do të zgjas tri netë, më 19, 20 dhe 22 dhjetor 2019 me prezantimin e 20 këngëve të përzgjedhura nga organizatorët.

Në natën e parë dhe të dytë do të prezantohen nga 10 këngë konkurrente, kurse në natën finale do të prezantohen 20 pjesëmarrësit e këtij festivali, me ç’ rast do të zgjidhet edhe kënga fitues që do të përfaqësojë Shqipërinë në Edicionin e ardhshëm të Festivalit Evropian të Këngës, “Eurovizion 2020” që mbahet në Holandë.

Prezantimi i këngëtarëve gjatë këtij festivali Live dhe do të shoqërohen nga Orkestra Simfonike e RTSH-së.

Fest 58-të, lista:

 1. Olta Boka -“Botë për dy”.
  2. Bojken Lako – “Malaseen”
  3. Kamela Islamaj – “Më ngjyros”.
  4. Genc Tukiçi dhe e bija Nadia Tukiçi – “Ju flet Tirana”.
  5. Gena – “Shqiponja e lire”.
  6. Uendi Mancaku -“Ende”.
  7. Devis Xherahu – “Bisedoj me serenatën”.
  8. Robert Berisha -“Ajo nuk është unë”.
  9. Era Rusi – “Eja mere”.
  10. Sara Bajraktari – “Ajër”.
  11. Kastro Zizo – “Asaj”.
  12. Tiri Gjoci -“Me gotën bosh”.
  13. Kanita – “Ankth”.
  14. Aldo Bardhi – “Melodi”.
  15. Eli Fara dhe Stresi – “Bohem”.
  16. Valon Shehu -“Kutia e pandorës”.
  17. Arilena Ara – “Shaj”.
  18. Renis Gjoka – “Loja”.
  19. Elvana Gjata – “Me tana”.
  20. Albërije Hadërgjonaj -“Ku ta gjej dikë ta dua”.

Festivali  i parë i Këngës u mbajt me 21, 22, 23 dhe 26 dhjetor 1962. Në këtë festival u prezantuan 20 këngë konkurruese, ndërsa triumfoi, Vaçe Zela me kënën, “Fëmija i parë”, kompozuar nga Abdulla Grimci dhe me tekst të Dionis Budani. Festivali i Parë i Këngës në RTSH, u quajt “Festivali i Këngës në Radio”, pasi atherë akoma nuk kishte transmetim në televizion.