array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

12 vjet nga vdekja e Faruk Begollit

Sot mbushen 12 vjet nga vdekja e Faruk Begollit, një prej aktorëve më në zë në historinë e filmit dhe teatrit të Kosovës.

Gashi nënshkruan rregulloren për ansamblet rezident të TKK-së

Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, e ka nënshkruar Rregulloren për themelimin dhe funksionimin e Ansamblit Rezident të aktorëve të Teatrit Kombëtar dhe teatrove të qyteteve.

Mashtrimet e Kadri Veselit, njerëzit e PDK-së vazhdojnë të punësohen

Ajet Leci shihet në një lokal së bashku me kryetarin e PDK-së në Drenas Sejdi Hoxhën, në një foto të publikuar me 19 gusht. Dy ditë më vonë, 21 gusht 2019, Leci ë...

Dita e tretë e seminarit të shqipes, kujtohet Pjetër Bogdani

Kontributi i Pjetër Bogdani për shqipen dhe kulturë shqiptare edhe sot mbete i rëndësishme. Ai la një trashëgimie krijues mjaft të rëndësishme, sa ...

Hapet ekspozita e Akuarelit në Etnofest

Dhjetra vepra të artistëve shqiptarë dhe të huaj janë ekspozuar në kuadër të ekspozitës Ndërkombëtare “Watercolor Exhibition” që u hap të martën në kuadë...

FOTO- Hapet edicioni i sivjetmë i Etno Fest, 'Gjirokastra e Vogël' afër Prishtinës

Me moton “Shtëpia e Zoti dhe  mikut” ka nisur mbrëmë rrugëtimin edicioni i 9-të i Festivalit  të Arteve dhe Kulturës tradicionale “Etno fest”, në Kukaj të ...