array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Kënga ‘Ura e Dashurisë’ merr çmimin 'Zambaku i Prizrenit' 2019

Kënga “Ura e Dashurisë”, interpretuar nga Elizabeta Krasniqi & Ilir Baxhaku, është shpallur kënga më e mirë e edicionit të 30-të të festivalit të këngës së ...

Përmbyllet projekti ‘Kujtesa e Kosovës’, promovohet libri dhjetë vëllimësh

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani” ka promovuar sot librin “Kujtesa e Kosovës”, në 10 vëllime, në të cilin janë përmbledhur 100 intervista gojore të 10 pleqve ...

Shfaqja 'UN INSPEKTORI' sot premierë në Teatrin ‘Adriana’

Komedia "UN INSPEKTORI" me tekst të David Farr dhe regji të Erson Zymberit jepet sot premierë në Teatrin ‘Adriana” të Qytetit të Ferizajt.

Botohet libri studimor për dramat e Rexhep Qosjes

Shtëpia Botuese “Armagedoni" ka botuar monografinë “Dramat e Qosjes”, të studiuesit dhe botuesit Berata Dakaj- Armagedoni.

Galeria e Arteve hap sot ekspozitën ‘Artistët e rinj 2019’

Galeria Kombëtare e Kosovës hap sot në mbrëmje  =ekspozitën e finalistëve të edicionit të tretë të çmimit “Artistët e rinj”.

Arjola Demiri shpallet aktorja më e mirë Festivalit ‘MonoAkt 2019'

Aktroja Arjola Demiri ka marrë çmimi “Aktorja më e mirë” e edicionit të XI-të të Festivali Ndërkombëtar të Monodramës, “MonoAkt” që u mbyll dje vonë në qytetin ...