array(1) {
 [0]=>
 array(3) {
  ["square_thumb"]=>
  bool(true)
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#ae1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(5) "Ekipi"
 }
}
Kastriot Berisha

Kastriot Berisha

Kastriot Berisha ka lindur në Pejë, ku ka përfunduar edhe shkollën fillore dhe të mesme.

Studimet Bachelor dhe Master i ka përfunduar në Universitetin e Prishtinës, Fakultetin Juridik. Ai përfundoi me sukses edhe provimin e jurisprudencës në janar të vitit 2022.

Berisha është pjesë e Rrjetit Ballkanik të Gazetarisë Hulumtuese – BIRN që nga prilli i vitit 2017, kur punën e kishte filluar si praktikant, për të vazhduar më pas si hulumtues dhe zyrtar ligjor.

Ai ka monitoruar një numër të madh të proceseve gjyqësore të profilit të lartë si dhe një numër të madh të proceseve të rekrutimit të pozitave të larta në pushtetin ekzekutiv dhe atë të drejtësisë.

Berisha ka qenë pjesë e disa grupeve punuese të hartimit të ligjeve dhe pjesë e shumë publikimeve të BIRN për sektorin e drejtësisë, terrorizimin dhe luftimin e ekonomisë joformale.

Që nga viti 2019 Berisha e përfaqëson portalin KALLXO.com në Këshillin e Mediave të Shkruara të Kosovës.

Përpos tyre ka publikuar një numër të madh të hulumtimeve në sektorin e drejtësisë të cilat kanë rezultuar me suspendimin e gjyqtarëve, inicimin e procedurave disiplinore ndaj prokurorëve dhe gjyqtarëve si dhe nisjen e procedurave penale ndaj të paktën 50 personave të ndryshëm në Republikën e Kosovës.

Për hulumtimet e tij Kastriot Berisha në fund të vitit 2021 është shpërblyer me çmimin “Gazetari i vitit”, çmim i cili iu nda nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK), me përkrahjen e misionit të OSBE-së në Kosovë.

Dosja e prokurorisë: Paratë e shtetit shkuan në promovimin e fushatës së ish ministres Dhurata Hoxha

Akuza të reja mbi katër krerët e UÇK-së, përmenden edhe arrestimet politike

Disiplinimi i dështuar i gjyqtarëve përmes “përkëdheljes” nga KGJK

Pas hulumtimit të KALLXO.com, ndëshkohet gjyqtari nga Kaçaniku

Rasti 'Veteranët' kthehet në rigjykim

Refuzohet marrëveshja e panelit hetimor për kthimin në punë të gjyqtares Florije Zatriqi

Afera e 53-milionëshit, Pal Lekaj dhe të tjerët nesër para drejtësisë

Gjyqtarja që e dënoi me 8 muaj burgim dhunimin e të miturës pritet të kthehet përsëri në punë

Gjykata tregon se kur hyn në fuqi vendimi për pezullimin e rritjes së çmimit të energjisë

Prokuroria: Ekspertiza zvicerane nuk gjeti ADN tjetër në objektet që kanë qenë në kontakt me Deharin

Aktakuza e paprecedentë e Prokurorisë që cenon lirinë e mediave  

Gabimet "amatore" të gjykatave që liruan kundërligjshëm dy punëtorët e KEDS-it për marrje ryshfeti

Raportimet në KALLXO.com dërguan hetuesit tatimor në bastisje tek biznesi që ofron mbjellje të flokëve

Ajeti: Turqia e ndalon qasjen në rrjetin e komunikimit për telefonat e pazhdoganuar

Stavileci tregon për sasinë e arit të gjetur në xhepa të qytetarëve