Postet nga: viktimat e dhunës seksuale

Gratë e dhunuara gjatë luftës qepin maska për mbrojtje nga COVID-19

Gratë e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë janë organizuar për të qepur maska për mbrojtje nga pandemia e coronavirusit.

Vasfije Krasniqi- Goodman: Më kanë thënë e ke lehtë të rrëfehesh për shkak se ke burrë amerikan

 

Prezantohet studimi për traumën ndërbrezore nga dhunimet seksuale gjatë luftës

 

Një fotografi rikthen mijëra dhimbje

Një fotografi e shfaqur në ambientet e Kuvendit të Kosovës të enjten, freskoi dhimbjen e mijëra grave shqiptare që janë dhunuar seksualisht nga forcat serbe gjatë viteve 1998-1999.

Viktimat e dhunës seksuale, mbi 900 aplikime për pension

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale në Qeverinë e Kosovës, Skender Reçica ka njoftuar se 911 persona kanë dorëzuar aplikacionet për pensione, me pretendimet se ...

Fituesja e çmimit Nobel do të ndërtojë spital për viktimat e dhunës seksuale

Aktivistja irakiane, Nadia Murad, që ka fituar çmimin Nobel për Paqe këtë vit, për përpjekjet për t'i dhënë fund dhunës seksuale si armë ...

Përdhunim lufte në Bosnje: Kërkimi i një bije për të vërtetën

E lindur në Sarajevën e kohës së luftës nga një nënë që ishte përdhunuar në një kamp ndalimi, më pas e rritur nga prindër ...

Haradinaj: Viktimat e dhunës seksuale do të kenë trajtim dinjitoz nga institucionet

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka mbajtur takim me Lordin, Tariq Ahmad, përfaqësues Special i kryeministres Britanike, Thereza May, për Parandalimin e Dhunë...