Postet nga: lufta në bosnje

Masakra gjatë ndeshjes së futbollit në Sarajevë: Autorët ende janë të lirë

Njëmbëdhjetë vjeçari Marko Ziliç ishte një nga dhjetëra njerëzit që u vranë gjatë bombardimit të një ndeshje futbolli në një parking në Sarajevë më 1 qershor 1993 ...

Mali i Zi shmang përkujtimin e viktimave të dëbimeve gjatë luftës

Familjet e 66 refugjatëve kryesisht boshnjakë, të cilët iu dorëzuan trupave serbe të Bosnjës nga Mali i Zi në vitin 1992 dhe më pas u vranë, kërkojnë ...

‘Viktima të harruara’: Historia e ekzekutimeve në urën e Bosnjës

Safet Salkiç sapo ishte mbushur 27 vjeç kur u mor nga një hangar ushtarak, ku po mbahej afër Dobojit në Bosnjën veriore një natë në qershor 1992. Ai ishte rrahur ...

Gjeneralit serb të Bosnjës i mohohet lirimi i parakohshëm

Gjykata e OKB-së refuzoi një kërkesë për lirim të parakohshëm nga ish-gjenerali serb i Bosnjës, Radislav Krstiq, i cili po vuan dënimin me 35 vjet burg ...

Malishevë, kthehen në vendlindje eshtrat e të zhdukurit para 27 vitesh në Bosnje

27 vjet pas zhdukjes në Bosnjë më në fund janë gjetur eshtrat e Rifat Berishës nga Gurbardhi i Malishevës.

I pandehuri kroat i Bosnjës vdes para vendimit

Gjykata shtetërore e Bosnjës tha për BIRN të enjten se kishte marrë një certifikatë vdekjeje për Ivica Markoviçin, i cili vdiq në fillim të korrikut.

Zbulohet një varrezë masive afër Sarajevës

Prokurorët në Bosnje besojnë se një varrezë masive është lokalizuar afër kryeqytetit Sarajevë, në të cilën supozohet se gjenden eshtrat e të vrarëve gjatë luftës ...

Shënjestrimi i ‘turqve’: Si i hodhi Karaxhiqi themelet për gjenocidin

Lideri serb i Bosnjës i kohës së luftës Radovan Karaxhiq ishte figura kryesore e përfshirë në dehumanizimin e myslimanëve boshnjakë, duke i ripërcaktuar ata ...