Postet nga: Kanceri

Kanceri, diabeti, anemia, fruthi i keq: Ngjyra e gjuhës zbulon sëmundjet dhe çka ju mungon

Shpejt shkoni para pasqyrës dhe me kujdes shikoni gjuhën tuaj, sepse ky organ është radar i vërtetë për zbulim të hershëm të sëmundjeve. Madje ...

10% e rasteve të kancerit në Evropë shkaktohen nga ndotja

10 për qind e rasteve të kancerit në Evropë shkaktohen nga ndotja e ajrit, sipas një studimi të ri të publikuar gjatë kësaj jave.

Një fener shprese për pacientët me kancer

Edhe pse i testuar vetëm në një provë të vogël klinike një ilaç i ri zgjon shpresat për pacientët me kancer.

Disa pacientë me kancer mund t’i anashkalojnë trajtimet përmes kimioterapisë

Pas operacionit, disa pacientë me kancer mund ta anashkalojnë në mënyrë të sigurt rrezatimin ose kimioterapinë, sipas dy studimeve që eksplorojnë kujdesin më të shkurtër dhe më të ...

Rreziku i kancerit të lëkurës: Ngrënia e dy porcioneve të peshkut në javë mund ta rrisë rrezikun e melanomës

Konsumimi i dy porcioneve të peshkut në javë është lidhur me një rrezik të shtuar të kancerit të lëkurës, sipas një studimi i cili përfshiu 491,367 të rritur ...

Ky është ilaçi që po e zhduk kancerin tek njeriu

Më shumë se një duzinë pacientësh me kancer rektal në Shtetet e Bashkuara ishin dëshmitarë të zhdukjes së kancerit të tyre pasi iu nënshtruan imunoterapisë eksperimentale, në ...

Katër vitamina dhe minerale që mund të kenë një rrezik më të lartë në shkaktimin e kancerit 

Vitaminat dhe mineralet premtojnë një mori përfitimesh shëndetësore, por shumë pak kanë atribute të vërtetuara shkencërisht. 

Tërshëra thuhet se zvogëlon rrezikun e kancerit dhe vdekjen nga sëmundjet e zemrës 

Disa nga rreziqet më të mëdha shëndetësore janë të lidhura drejtpërdrejt me faktorë duke përfshirë nivelet e pakontrolluara të sheqerit në gjak dhe kolesterolit, të ...