Postet nga: kafeja

Gjumi, stërvitja dhe shëndeti i zemrës - Ndikimet e kafesë, sipas një studimi të ri

Gjetjet e reja nga një studim i vogël i botuar të enjten në "The New England Journal of Medicine", sugjerojnë të mirat dhe të këqijat: Pirja e të ...

E vërteta për kafeinën, çfarë ndikimi ka kafeja në trupin tonë

Çdo ditë, në mbarë botën, konsumohen rreth 2 miliardë filxhanë kafe. Por çfarë ndodh në të vërtetë pasi të keni pirë atë gllënjkën e parë? 

Pse është mirë të hidhet pak qumësht në çdo filxhan kafeje

Një studim i ri i shkencëtarëve danezë ka treguar cilësi të reja të kafesë në kombinim me pak qumësht, ku qumështi në fakt rrit efektin ...

Si mund t'ju ndihmojë pirja e kafesë në ditë për një jetesë më të gjatë

Hulumtimet e reja sugjerojnë se pirja e moderuar e kafesë mund t'ju mbrojë nga zhvillimi i sëmundjeve të zemrës dhe ta parandalojë vdekjen e hershme.

Kujdes, mos kombinoni kafen dhe këtë ushqim: Nuk ka kombinim më të keq për stomakun

Kombinimi më i keq është kafeja me çokollatë ose alkool.

Pirja e kafesë mund të jetë e dobishme për zemrën tuaj dhe të ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Ndryshe nga shqetësimet e disa mjekëve dhe publikut, pirja e kafesë mund ta mbrojë zemrën tuaj në vend që të shkaktojë ose përkeqësojë problemet e ...

Kafeja mund të ndihmojë tretjen, thotë një studim i ri

 

Konsumimi i çfarëdo lloj të kafesë redukton rrezikun e problemeve në mëlçi, thotë studimi

Konsumimi i deri në tri apo katër filxhanë kafe me kafeinë ose pa kafeinë në ditë e zvogëlon rrezikun e zhvillimit dhe vdekjes nga sëmundjet kronike të ...