Postet nga: rregullorja e bqk

Çështja e dinarit, kryenegociatorët Bislimi e Petkoviq takohen sot në Bruksel

Me ndërmjetësimin e emisarit të Bashkimit Europian për dialog, Mirosllav Lajçak, sot, më 15.05.2024, kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi dhe ai i Serbisë, Petar Petkoviq, do ...

Lajçak tregon detaje nga takimi në Bruksel

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë- Serbi, Mirosllav Lajçak është deklaruar në lidhje me takimet e së enjtes (04.04.2024) në Bruksel me dy kryenegociatorët, Besnik Bislimi ...

Lajçak për takimin për dinarin: Javën e ardhshme mblidhemi me ambicien për të gjetur një zgjidhje

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka deklaruar se diskutimet e takimit të sotëm, më 25.03.2024, për Rregulloren e Bankës Qendrore pë...

Emisari amerikan Gabriel Escobar sot takohet me kryeministrin Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të pres në takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel ...

Guvernatori i BQK-së: Asnjë nen i rregullores nuk është diskutuar në Bruksel

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili është duke raportuar para Komisionit për Buxhet në lidhje me rregulloren e re për operacionet me para të ...

Escobar: Çështja e dinarit do të zgjidhej përmes Asociacionit

Zëvendësndihmës Sekretari amerikan për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike dhe përfaqësuesi special i SHBA-së në Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, deklaroi më 12.03.2024 se çështja e ...

Escobar e quan 'katastrofal' zbatimin e vendimit për dinarin

"Vendim katastrofal", e ka quajtur atë të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), për rregulloren me para të gatshme, zëvendësndihmës Sekretari amerikan për Çështjet ...

Komisioni Europian - Bruksel

Kosova dhe Serbia diskutojnë sot në Bruksel për dinarin

Rregullorja e Banksës Qendrore e cila e përcakton euron si valutë të vetme për kryerjen e pagesave me para të gatshme në Kosovë, pritet të jetë temë ...