Postet nga: rregullorja e bqk

Çështja e dinarit, Kosova mes interesit dhe pasojave nga (mos)pjesëmarrja në takimin e Brukselit

Kosova dhe Serbia pritet të kenë një përballje në Bruksel më 27.02.2024 për çështjen e dinarit serb. Ndonëse kryenegociatori, Besnik Bislimi e ka refuzuar ftesën e BE-së, ...

Stano: Sjellja e Bislimit ndaj zyrtarëve të BE-së, e papranueshme

Sjellja e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, ndaj zyrtarëve të Bashkimit Evropian (BE), është e papranueshme, deklaroi të enjten zëdhënësi i bllokut, Peter ...

Bislimi: Qeveria do të dalë me 10 masa për fazën kalimtare të zbatimit të Rregullores së BQK-së

Qendra për Dialog Humanitar ka mbajtur sot, më 21.02.2024, tryezë diskutimi me temën “Zhvillimi ekonomik për serbët në Kosovë”.

Kurti pas deklaratës së O’Brien: Nuk po rrezikohet partneriteti me SHBA-të

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka hedhur poshtë pretendimet se partneriteti me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është duke u rrezikuar pas hyrjes në fuqi të Rregullores së ...

Osmani takohet me ambasadorin gjerman, diskutojnë edhe për zbatimin e Rregullores së BQK-së për dinarin serb

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Gjermanisë, Jörn Rohde, me të cilin ka diskutuar, ndër të tjera, edhe për Rregulloren ...

Rregullorja për valutën, BQK-ja lëshon në funksion linjën telefonike pa pagesë për komunitetin serb

Banka Qendrore e Kosovës ka lëshuar në funksion linjën telefonike pa pagesë - 0800 222-55, me qëllim të ofrimit të informatave plotësuese pas miratimit të rregullores ...

Rashiq për ndalimin e përdorimit të dinarit: Qytetarëve do t'u mundësohet të hapin xhirollogari falas

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq ka mbajtur konferencë për media lidhur me rregulloren për operacione me para gatshme të Bankës Qendrore të Kosovës.

Hovenier: Do të ketë pasoja nëse Qeveria nuk merr parasysh këshillat tona për Rregulloren e BQK-së

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Jeffrey Hovenier, tha se do të ketë pasoja në cilësinë e partneritetit nëse Qeveria e Kosovës nuk do t’i ...