Postet nga: Politika

Kosova në 14 vjet shtetësi

Kosova sot feston 14-vjetorin e pavarësisë të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008, mes ngecjeve, sfidave dhe arritjeve në më shumë se një dekadë shtetësi.

Pikëpamje: Kosova në vitin 2022

Pas ardhjes në pushtet të partisë së majtë ‘Vetëvendosje’ e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti në mars të vitit 2021, duke korrur një fitore të madhe zgjedhore, kjo parti ...

The Economist: Librat më të mirë të vitit 2021

Gazeta prestigjioze "The Economist" ka listuar librat më të mirë të vitit 2021 nga politika, ekonomia, biznesi, kultura, historia, dhe tema të tjera.

'Nuk është rrnesë me punu ni jetë pa u pagu'

Rrudhat në duar janë dëshmi e historisë të shumë grave në Kosovë, për të cilat kuzhina, oborri e puna në ara përgjatë gjithë jetës u janë ...

Vazhdon bllokimi i rrugës afër pikës kufitare në Jarinjë

Mëngjesi i së martës e ka gjetur të bllokuar rrugën në pikën kufitare në Jarinjë.

Ish i burgosuri politik boton librin e kujtimeve

Tefik Ramadani - Qarri, ish i burgosur politik ka botuar kohë më parë librin me kujtime, “Në gojën e gjarpnit”.

Praktikimi i religjioneve në shoqëri dhe ndikimi mbi politikat e shtetit

Fetë Abrahamike (Islami, Krishterimi e Judaizmi) janë konservatore në vetvete  dhe kryesisht bijnë në kundërshtim me vlerat e shtetit liberal e sekular. Vlerat liberale të shtetit laik  si dhe ...

Çfarë ndodh kur përplasen Olimpiada dhe politika?

Ndonëse Komiteti Olimpik Ndërkombëtar bën thirrje për neutralitet, Lojërat Olimpike kanë dëshmuar se shpesh janë të lidhura me politikën, përfshirë edhe ...