Postet nga: Politika

Dara e Vuçiqit shtrëngon komunitetin serb në Kosovë

Është e qartë se Lista Serbe, e cila është themeluar dhe mbështetur nga Beogradi zyrtar, zbaton politikat e saj hapur, duke reflektuar kështu edhe mënyrën e ...

Palmer: Angazhimi i SHBA në Ballkan, i pandryshuar

Departamenti amerikan i Shtetit tha se interesat e Shteteve të Bashkuara në Ballkanin Perëndimor janë të qendrueshme dhe strategjia e tyre ndaj këtyre vendeve në thelb ka mbetur ...

Haradinaj - Stublla: Emiratet e Bashkuara Arabe, partner i ardhshëm ekonomik i Kosovës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj – Stublla, ka zhvilluar një bisedë telefonike, me ministren e Shtetit për Bashkë...

Biden shpalos vizionin para aleatëve: SHBA, plotësisht e përkushtuar ndaj NATO-s

Presidenti i SHBA Joe Biden shpalosi të premten një kontrast të mprehtë me politikën e jashtme të paraardhësit të tij Donald Trump, duke premtuar t'i japë fund diplomacisë ...

Biden G7-s dhe konferencës së Mynihut: Të punojmë së bashku mbi sfidën që paraqet Kina

Presidenti Joe Biden do t’u kërkojë të premten vendeve demokratike botërore e aleatëve evropianë që të punojnë së bashku për të trajtuar një sërë ...

'Politika' e mbishkrimeve shoqërore kundër 'politikave' shtetërore

Përmes mbishkrimeve (grafiteve) nëpër pjesë të frekuentuara të qyteteve, shpesh ngritet zëri ndaj gjendjes politike, dhunës ndaj grave, krizës ekonomike, vdekjeve të pashpjegueshme politike ...

Zhveshja e sektorit të Sigurisë - Inteligjencës nga ndikimi i politikës në Kosovë

Sektorët e sigurisë dhe ato të inteligjencës të shteteve demokratike në parim kanë një detyrë thelbësore: Analizimin dhe shfrytëzimin e informacionit në mbështetje të zbatimit ...

Qeveria-Kuvendi

Komisioni i Venecias: Kosova, në një periudhë të paqëndrueshme qeveritare

Komisioni i Venecias ka vlerësuar se Kosova po i nënshtrohet një periudhe të paqëndrueshmërie qeveritare që përfshinë tensione midis pozitave të Kreut të shtetit dhe ...