Postet nga: Politika

‘Politikë burrash’ – Asnjë gruaje nuk iu besua kandidimi deri më tani për kryetare të Komunës

Partitë politike në Kosovë kanë nisur përgatitjet për zgjedhjet lokale të 17 tetorit të këtij viti, derisa disa prej tyre kanë zyrtarizuar kandidaturat për kryetarë të komunave.

Gramoz Ruçi deklaron largimin nga politika pas 30 vitesh

Në 30-vjetorin e krijimit të Partisë Socialiste në Shqipëri gjatë kongresit të jashtëzakonshëm, Gramoz Ruçi ka deklauar largimin e tij nga politika.

Reformat në arsim, peng i politikës

Reformat në arsim në Maqedoninë e Veriut, kanë nxitur reagime të shumta, në veçanti ato për digjitalizimin e librave, që sipas prindërve, profesorëve e shoqatave, janë ...

Këta janë 11 deputetët të cilëve i’u pezullua puna në UP

Ditë më parë, Ministria e Punëve të Brendshme kishte dhënë një opinion ligjor në drejtim të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, në të cilën është kë...

Shoqëria civile: Të tërhiqet nisma për ndryshimin e Ligjit për zgjedhjet

Organizatat që përfaqësojnë shoqërinë civile në Kosovë i kanë bërë thirrje Lëvizjes Vetëvendosje, që të tërhiqet nga nisma për ndryshimin e Ligjit ...

SHBA, e shqetësuar për “agresionin” e vazhdueshëm rus

SHBA, e shqetësuar për “agresionin” e vazhdueshëm rus

Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësimin e tyre për, siç thanë, agresionin e vazhdueshëm të Rusisë kundër Ukrainës.

Fuqia e Listës Serbe rezultat i mosmarrëveshjeve të partive shqiptare 

Fuqia e Listës Serbe për të ndikuar proceset politike në Kosovë, do të varet nga raportet ndërmjet subjekteve politike shqiptare dhe qasjes së tyre për formimin ...

Raportet: Gjermania do të përgjojë partinë e ekstremit të djathtë AfD

Shërbimet e inteligjencës në Gjermani e emërtuan partinë Alternativa për Gjermaninë (AfD) si grup të dyshuar ekstremist, raportojnë mediat lokale.