Zhvillimet e fundit në luftën Rusi-Ukrainë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, thotë se Rusia dhe Koreja e Veriut do t’i thellojnë marrëdhëniet dypalëshe, raportoi të hënën media shtetërore e Phenianit. Putini i tha udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un se të dy vendet do t’i “zgjerojnë marrëdhëniet gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe me përpjekje të përbashkëta”, raportoi media shtetërore e Phenianit të hënën. Në një letër drejtuar Kimit për ditën e çlirimit të Koresë së Veriut, Putin tha se lidhjet më të ngushta do të ishin në interes të të dy vendeve dhe do të ndihmonin në forcimin e sigurisë dhe stabilitetit të gadishullit Korean dhe rajonit të Azisë verilindore, tha agjencia e lajmeve KCNA e Koresë së Veriut.

Anija e parë e OKB-së që transporton grurë ukrainas për në Afrikë është gati të niset me 23,000 tonë grurë. Komandanti ‘MV Brave’ do të shkojë në Afrikë dhe “Etiopia do të jetë vendi i fundit ku do të dorëzohet ngarkesa prej 23,000 tonësh gruri”, tha ministri i infrastrukturës i Ukrainës, Oleksandr Kubrakov. Kjo do të jetë dërgesa e parë e ndihmës ushqimore që kur Kievi dhe Moska ranë dakord për një marrëveshje të ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia muajin e kaluar për t’i zhbllokuar dërgesat e grurit në Detin e Zi.

Anija e parë që u nis nga Ukraina kur rifilluan eksportet e grurit po i afrohet portit sirian të Tartus të dielën. Anija u largua nga Ukraina dy javë më parë, por ngarkesa në Razoni u refuzua nga blerësi i saj origjinal libanez, i thanë Reuters dy burime të anijeve.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, tha se forcat e tij do t’i tasrgetojnë ushtarët rusë që qëllojnë në apo nga centrali bërthamor i Zaporizhzhias, i pushtuar nga Rusia. “Çdo ushtar rus që ose qëllon në uzinë ose qëllon duke përdorur centralin si mbulesë, duhet të kuptojë se ai bëhet një objektiv i veçantë për agjentët tanë të inteligjencës, për shërbimet tona speciale, për ushtrinë tonë,” tha ai.

Një total prej 42 vendesh i kanë bërë thirrje Rusisë që t’i tërheqë menjëherë forcat ushtarake nga uzina për ta mbrojtur vendin, duke përfshirë SHBA-në, Japoninë dhe Britaninë e Madhe, plus BE-në. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ka paralajmëruar për një katastrofë të mundshme bërthamore nëse luftimet nuk ndalen.

Zelenskiy i ka paralajmëruar qytetarët me nënshtetësi ruse që të mos jenë bashkëpunëtorë dhe të heshtur në mbështetjen e luftës së Putinit ndaj Ukrainës. “Heshtja e njerëzve i afrohet nivelit të bashkëfajësisë. Dhe refuzimi i luftës së vërtetë kundër së keqes bëhet ndihmë për të. Prandaj, nëse keni shtetësi ruse dhe heshtni, do të thotë se nuk po luftoni, do të thotë se po e mbështesni atë”, tha ai në fjalimin e tij të fundit kombëtar.

Forcat e Ukrainës vazhduan t’i godasin urat strategjike që i furnizojnë trupat ruse për ta mbajtur qytetin e Khersonit, i vetmi vend kryesor i mbajtur nga pushtuesit në bregun perëndimor të lumit Dnieper, duke përfshirë urën rrugore Antonovsky dhe kalimin në hidrocentralin Kakhovka në rrjedhën e sipërme. Ukraina tha se trupat ruse që kaluan lumin Dnieper gjatë ofensivës së tyre në rajonin jugor po përballen me vështirësi në rritje pasi urat janë dëmtuar.

Rusia thotë se e ka marrë kontrollin e Udy, një fshat në rajonin lindor të Kharkiv, sipas konferencës së saj të fundit ushtarake. Fshati ka qenë nën granatime të forta nga forcat ruse.

Prioriteti i Rusisë gjatë javës së kaluar ka të ngjarë të jetë riorientimi i njësive për ta forcuar fushatën e saj në Ukrainën jugore, tha të dielën inteligjenca ushtarake britanike. Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia gjithashtu duket se po i intensifikon sulmet në frontin lindor të Donbasit, në atë që ka të ngjarë të jetë një përpjekje për të siguruar që Ukraina nuk është në gjendje t’i përqendrojë forcat në jug kundër Khersonit.

Kompania energjetike më e madhe shtetërore e Arabisë Saudite regjistroi një nga fitimet më të mëdha tremujore në histori, duke i vënë në pah fitimet kolosale të bëra nga vendet e pasura me gaz dhe naftë gjatë krizës energjetike të lidhur me luftën në Ukrainë. Fitimet e Saudi Aramco në tre muajt deri në fund të qershorit u rritën me 90% në 48 miliardë dollarë krahasuar me afro 26 miliardë dollarë që fitoi një vit më parë. Kingdom Holding i Arabisë Saudite investoi në grupet ruse të energjisë Gazprom, Rosneft dhe Lukoil midis 22 shkurtit dhe 22 marsit, thanë zyrtarët e Aramco në Tëitter të dielën.

Vendet në të gjithë Evropën kanë kërkuar që BE t’i kufizojë ose bllokojë vizat afatshkurtëra Shengen për qytetarët rusë. Ukraina, Estonia, Letonia, Finlanda dhe Republika Çeke, që të gjitha kërkuan kufizime të reja. Polonia po i shqyrton gjithashtu kufizimet për vizat turistike ruse./The Guardian