Sllovaki, mjeku ia heq syrin e gabuar – pacienti tani është i verbër

Një gabim katastrofik ka ndodhur gjatë një operacioni në Sllovaki. Gjatë një operacioni në sy në një nga spitalet më të mëdha në Sllovaki, një pacienti i është hequr gabimisht syri i shëndoshë në vend të atij të dëmtuar.

Siç raportoi agjencia e lajmeve TASR të mërkurën, burri tani është plotësisht i verbër, transmeton rtv21.tv.

“Mjeku që kreu operacionin nuk është më në kontakt me pacientët”, tha një zëdhënëse e Spitalit Universitar në Bratislavë, të cilit i përket spitali në rajonin Bratislava-Ruzinov.

Spitali i ofroi viktimës dhe familjes së tij kujdes psikologjik dhe mbështetje për përballimin e pasojave. Sipas TASR, Zyra për Mbikëqyrjen Shëndetësore nisi hetimet se si mund të kishte ndodhur rasti i paprecedentë në Sllovaki.

Gabimi tragjik ndodhi mes mosmarrëveshjeve të punës në sektorin e kujdesit shëndetësor të Sllovakisë. Vetëm një javë më parë, sindikata e mjekëve LOZ kërcënoi me pushime masive nga puna. Rreth 3,000 mjekë janë të gatshëm të japin dorëheqjen për shkak të pagave të dobëta dhe kushteve gjithnjë e më të padurueshme.

Sistemi shëndetësor sllovak ka vjet që vuan nga migrimi i stafit, veçanërisht në Republikën Çeke dhe Austri. Mbingarkesa rezultuese e punës për mjekët që mbetën në Sllovaki kohët e fundit është përkeqësuar nga pandemia e koronës. Prandaj, Sllovakia është një nga vendet me shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19 në botë./21Media/