Foto: REL / EPA-EFE

Rumani, mbyllen bizneset që shkelin masat ndaj COVID-19

Ministria e Brendshme Rumanisë të premten i paralajmëroj bizneset të cilat nuk zbatojnë distancën sociale dhe masat tjera për të parandaluar përhapjen e COVID-19, duke thënë së do t’u suspendohet licenca e operimit, raporton Balkan Insight.

Kjo ndodh për shkak se në këtë shtet është parë një një rritje të re e rasteve me coronavirus në 3 javët e kaluara.

Në 24 orët e fundit, Rumania identifikoi 420 raste të reja me Coronavirus dhe raportoi 21 vdekje, të cilat bëjnë që totali i numri zyrtar tê të infektuarve të jetë 28,166 përfshirë 1,708 raste me fatalitet.

Përgatiti: Denis Ibishi