ICMP: Më shumë se 15,000 njerëz janë zhdukur gjatë luftës në Ukrainë

Më 24 shkurt 2022, Rusia e pushtoi Ukrainën në një përshkallëzim të madh të Luftës Ruso-Ukrainase, e cila filloi në vitin 2014. Pushtimi ka të ngjarë të ketë rezultuar në dhjetëra mijëra vdekje nga të dyja palët dhe ka shkaktuar krizën më të madhe të refugjatëve në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Brenda më shumë se gjashtë muajve nga pushtimi, Rusia përjetoi emigracionin e saj më të madh që nga Revolucioni i Tetorit 1917. Pushtimi ka shkaktuar gjithashtu mungesa globale të ushqimit.

Pushtimi filloi në mëngjesin e 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një “operacion special ushtarak” që synonte “çmilitarizimin” dhe “denazifikimin” e Ukrainës. Në fjalimin e tij, Putin i përkrahu pikëpamjet irredentiste, sfidoi të drejtën e Ukrainës për shtetësi dhe pretendoi në mënyrë të rreme se Ukraina qeverisej nga neo-nazistët që persekutonin pakicën etnike ruse. Disa minuta më vonë, raketa dhe sulme ajrore goditën Ukrainën, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, të ndjekur nga një pushtim i madh tokësor nga drejtime të shumta. Si kundërpërgjigjie ndaj këtij agresioni, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e miratoi ligjin ushtarak dhe mobilizimin e përgjithshëm.

Pushtimi u dënua ndërkombëtarisht si një luftë agresioni. Një rezolutë e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara kërkoi një tërheqje të plotë të forcave ruse, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Rusinë të pezullonte operacionet ushtarake dhe Këshilli i Evropës dëboi Rusinë. Shumë vende vendosën sanksione të reja, të cilat prekën ekonomitë e Rusisë dhe të botës dhe ofruan ndihmë humanitare dhe ushtarake për Ukrainën.

Ndërkohë, zhvillimet e fundit në dhe nga Ukraina janë si në vijim:

Rusia rrezikoi të shkaktonte një “katastrofë bërthamore dhe radioaktive” duke i nisur sulmet në të cilat të gjitha termocentralet bërthamore të Ukrainës u shkëputën nga rrjeti elektrik për herë të parë në 40 vjet, ka deklaruar shefi i energjisë bërthamore i Ukrainës. Zyrtarët ukrainas thanë të mërkurën se tri termocentrale bërthamore në territorin e mbajtur nga forcat ukrainase ishin fikur pas valës së fundit të sulmeve me raketa ruse në objektet energjetike të Ukrainës.

Ukraina pret që tri termocentralet bërthamore të funksionojnë përsëri deri të enjten në mbrëmje, tha ministri i Energjisë, German Galushchenko.

Më shumë se 15,000 njerëz janë zhdukur gjatë luftës në Ukrainë, tha një zyrtar në zyrën e Kievit të Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP) me seli në Hagë. Drejtori i programit të ICMP për Evropën, Mattheë Holliday, tha se është e paqartë se sa njerëz janë transferuar me forcë, po mbaheshin në paraburgim në Rusi, janë gjallë dhe të ndarë nga anëtarët e familjes, ose kanë vdekur dhe janë varrosur në varre të improvizuara.

Qeveritë e Bashkimit Evropian mbetën të ndara se në çfarë niveli duhet t’i kufizojnë çmimet e naftës ruse për ta frenuar aftësinë e Moskës për ta paguar për luftën e saj në Ukrainë pa shkaktuar një goditje globale të furnizimit me naftë, me bisedime të mëtejshme që priten të vazhdojnë premten. Gjashtë nga 27 vendet e BE-së thuhet se janë kundër nivelit të kufirit të çmimeve të propozuar nga G7, i cili do të hyjë në fuqi më 5 dhjetor.

Ministrat e Jashtëm nga G7 do të diskutojnë se si ta mbështesin më tej Ukrainën në sigurimin e furnizimit të saj me energji gjatë një takimi në Bukuresht javën e ardhshme, tha ministrja e jashtme gjermane Annalena Baerbock.

Bashkimi Evropian po ecën përpara me një paketë të nëntë sanksionesh ndaj Rusisë në përgjigje të sulmit të Moskës ndaj Ukrainës, tha shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë një vizite në Finlandë. Ajo tha se BE-ja do ta “godasë Rusinë aty ku i dhemb për ta zbutur edhe më tej kapacitetin e saj për të luftuar Ukrainën”.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, ka deklaruar se strategjia e re e Rusisë për ta shkatërruar infrastrukturën e Ukrainës nuk do ta dobësojë vendosmërinë e vendit për t’i çliruar të gjithë tokat e pushtuara, duke e përshkruar konfliktin, në një intervistë me Financial Times, si një “luftë forcash dhe qëndrueshmërie” dhe kthim prapa kundër frikës perëndimore të përshkallëzimit.

Në fjalimin e tij të enjten vonë, Zelenskiy e akuzoi Rusinë për granatimet e pandërprera në Kherson, qytetin jugor të Ukrainës që ajo braktisi në fillim të këtij muaji. Shtatë persona u vranë dhe 21 u plagosën në një sulm rus të enjten, thanë autoritetet lokale.

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orbán tha se parlamenti hungarez të tij do të ratifikojë anëtarësimin në NATO për Finlandën dhe Suedinë në fillim të vitit të ardhshëm. Hungaria dhe Turqia janë të vetmet anëtarë të aleancës që nuk e kanë miratuar ende pranimin.

Hungaria do të ofrojë 187 milionë euro ndihmë financiare për Ukrainën si kontribut i saj në një paketë të planifikuar të mbështetjes së BE-së me vlerë deri në 18 miliardë euro në vitin 2023, sipas një dekreti të qeverisë.

Ministri i Jashtëm britanik, James Cleverly, tha se Mbretëria e Bashkuar do të zotohet me miliona funta në mbështetje të mëtejshme për Kievin për të siguruar që vendi të ketë ndihmën praktike që i nevojitet gjatë dimrit, gjatë një vizite në Ukrainë. Cleverly është vendosur të takojë Zelenskiyn dhe Ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba gjatë kësaj vizite.

Rusia dhe Ukraina e kanë kryer një seri të fundit shkëmbimesh të të burgosurve të luftës, me të dyja palët duke dorëzuar 50 persona, konfirmuan zyrtarët në Kiev dhe Moskë.

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko provokoi zemërim në Ukrainë, duke sugjeruar se fundi i luftës është përgjegjësi e Ukrainës dhe se nëse ajo nuk “ndalon”, do të përfundojë në “shkatërrimin e plotë” të vendit. Ai tha se njësoj sikurse marrëdhëniet me Gjermaninë pas Luftës së Dytë Botërore, pasi të ketë përfunduar lufta në Ukrainë, “ne do t’i rregullojmë të gjitha”.

Betejat tokësore vazhdojnë të zhvillohen në Ukrainën lindore, ku Rusia po shtyn një ofensivë përgjatë vijës së frontit në perëndim të qytetit të Donetsk, i cili është mbajtur nga përfaqësuesit e saj që nga viti 2014./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala