Postet nga: Vrasja e Grave

(Pa)Mundësitë e OJQ-ve për të ndërtuar raste strategjike si ai i Diana Kastratit

Kosova u trondit në fund të muajit nëntor pas lajmit se një grua u vra, në mesin e të dyshuarve është bashkëshorti i saj, e lista e grave ...

Hajdari: Shteti ka dështuar t'i përmbushë obligimet për mbrojtje të së drejtës për jetë

Zëvendësi i Avokati i Popullit, Niman Hajdari ka folur për vrasjen e grave në vend, ku ka thënë se nga rekomandimet e raportit të këtij ...

Vrasja e grave, të martën protestë gjithëpopullore në sheshin ‘Zahir Pajaziti’ në kryeqytet

Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka bërë thirrje për protestë gjithëpopullore për ditën e martë me thirrjen se nuk ka paqe pa sigurinë ...

Krejt çfarë dihet për vrasjen e Liridonës

Liridona Murseli, 30-vjeçare, është vrarë të mërkurën, më 29 nëntor, në rrugën "Dalip Alshiqi" në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës.

Vdekja e një blogereje rrit frikën për sigurinë e grave afgane

Hora Sadat ishte një grua që kishte ndërtuar një audiencë të madhe në YouTube përmes krijimit të videove lidhur me jetën në Afganistan.

Dënohet me 25 vjet burg burri që akuzohet se vrau gruan e tij me sëpatë

Gjykata e Prishtinës ka shqiptuar dënim prej 25 vitesh burgim për Izet Godanin i cili akuzohet se në nëntor të vitit që shkoi në mënyrë mizore ...

Tahiri: LVV propozoi Komision Hetimor për vrasjen e grave, kur ka në dorë mekanizmat për hetim

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar themelimin e një Komisioni Hetimor Parlamentar për vrasjen e grave dhe ...

Deputetet nuk pajtohen nëse ka apo jo femicid në Kosovë

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu ka reaguar ndaj fjalimit të deputetes së LVV-së, Arjeta Fejza e cila ka thënë se në Kosovë femicidi po ua merr jetën grave.