Postet nga: Veriu i Kosovës

Petkoviq bisedon me serbët nga veriu i Kosovës për zgjedhjet e Serbisë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq, bisedoi me përfaqësuesit e serbëve nga veriu i Kosovës lidhur me mënyrë...

Abazoviq: Edi Rama është politikan shumë i mirë, ai nuk është armik i Kosovës

Dritan Abazoviq, ish-kryeministër i Malit të Zi, ka komentuar deklaratat e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, që kishte thënë se KFOR-i të marrë nën kontroll veriun e Kosovë...

I dërguari britanik: Sulmi në Kosovë “incident shumë serioz”, kërkojmë hetime të plota dhe kthim në dialog

I dërguari i posaçëm i Kryeministrit britanik për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach në një intervistë për Zërin e Amerikës tha se Britania e ...

Kurti i përgjigjet Ramës për ‘tokën e askujt’: Veriu është tokë e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është përgjigjur deklaratës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në të cilën ai i referohet veriut të vendit si ‘...

Lista Serbe ndryshon qëndrim, kërkon zgjedhje në katër komunat në veri

Lista Serbe ka lëshuar pe dhe më në fund ka deklaruar se do të marrin pjesë në organizimin e zgjedhjeve të paralajmëruar në 4 komunat me shumicë serbe.

Shumë rrëfime, pak të dhëna për mungesën e produkteve mjekësore në veri

Gjatë largimit nga rrethi i Qendrës Spitalore Klinike në Mitrovicën Veriore, N. N. nga ky qytet në veri të Kosovës, në një prononcim për Radion Evropa ...

“Ngjarja në Banjskë nuk i kontribuon të mirës së askujt”

Më 24 shtator 2023 në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, pas një sulmi nga një grup i armatosur ndaj policisë së Kosovës mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku.

Situata në veri rrezikon procesin e rregullt të regjistrimit

Ekzistojnë parakushte reale që procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave të dështojë në veri të Kosovës - zonë e banuar me shumicë serbe - thonë ...