Postet nga: Asociacioni i Komunave me shumeice serbe

Deputetët e LVV-së heshtin kur aktivisti i PSD-së i akuzon për pranim të Asociacionit (VIDEO)

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje Mefail Bajqinovci, Artan Abrashi dhe Arbër Rexhaj kanë qënduar të heshtur kur aktivisti i Partisë Socialdemokrate Behar Retkoceri i përballi ...

Hovenier kërkon formimin e Asociacionit në mënyrë urgjente: Të mos ketë kompetenca ekzekutive

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se Asociacioni i komunave më shumicë serbe duhet të bëhet urgjentisht.

“Ngjarja në Banjskë nuk i kontribuon të mirës së askujt”

Më 24 shtator 2023 në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, pas një sulmi nga një grup i armatosur ndaj policisë së Kosovës mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku.

Kurti prezanton versionin e tij për 'vetmenaxhimin'

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka publikuar ‘draft-versionin’ e tij për të për të rregulluar çështjen e komuniteteve joshumicë në Kosovë, pasi që ka thënë se ...

Mërgimtarët në Gjenevë protestojnë kundër Asociacionit

Mërgimtarë shqiptarë në Zvicër kanë protestuar këtë të shtunë në Gjenevë, kundër themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Çitaku: Nesër nënshkruhet një marrëveshje me asociacionin në qendër, e njohjen as në periferi

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku, ka thënë se nesër në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi pritet të nënshkruhet një marrë...

Krasniqi: Asociacioni, pjesë e marrëveshjes së përgjithshme

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Memli Krasniqi thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës se forca politike që drejton, i mbetet qëndrimit që ...

Ministrja Gërvalla: Kosova nuk do ta pranojë asnjëherë një asociacion serb që bie në kundërshtim me Kushtetutën e saj

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, e ka përsëritur se Kosova nuk do të pranojë asnjëherë një Asociacion të Komunave Serbe me pushtet ekzekutiv, ...