Postet nga: valdete daka

Vrasja e shokut për 20 euro borxh, Gjykata Supreme vërtetoi dënimin e të akuzuarit me mbi 24 vjet burg

Gjykata Supreme e Kosovës ka vërtetur dënimin me 24 vjet e 10 muaj burg të të dënuarit Sylejman Ahmeti, i akuzuar për vrasjen e Shaip Krasniqit në ...

Valdete Daka tregon dy mënyra se si komunat në veri mund të shkojnë në zgjedhje

Ish-kryetarja e Komisonit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka treguar dy mënyrat se si komunat mund të shkojnë në zgjedhje të parakohshme.

Arsyetimi i Supremes për lirimin e Todosijeviqit, i akuzuar se e quajti “trillim” masakrën e Reçakut

Gjykata Supreme e ka liruar nga akuzat ish-ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijeviq, i cili ishte i akuzuar për nxitje të urrejtjes për një deklaratë të ...

Gjykata Supreme liron nga paraburgimi tre të miturit e dyshuar për dhunimin e 11-vjeçares

Gjykata Supreme ka liruar sot nga paraburgimi tre të miturit me inicialet G.R., Xh.S. dhe G.J., të cilët ishin dënuar nga Gjykata e Prishtinës ...

Vrasja e Donjeta Pajazitajt, ky është arsyetimi i Gjykatës Supreme në vendimin për lirimin e Naser Pajazitajt

Naser Pajazitajn, i  cili ishte i dyshuari i vetëm për vrasjen e Donjeta Pajazitajt, në prill të këtij viti Gjykata Supreme e ka liruar nga akuza.

Ish-kryetarja e KQZ-së: Pavarësisht pjesëmarrjes së ulët, kryetarët do të zgjidhen

Ish-kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valdete Daka, thotë për Radion Evropa e Lirë se, pavarësisht numrit të vogël të votuesve në veri të Kosovë...

Ky është paneli i Gjykatës Supreme që mori vendimin për lirimin e Naser Pajazitajt

Naser Pajazitajn, i dënuar për vrasjen e Donjeta Pajazitajt, Gjykata Supreme e ka liruar nga akuzat për vrasje.

Mungesa e kuorumit, dështon votimi i raportit vjetor të KQZ-së për vitin 2020

Ndonëse në sallë ishin 64 deputetë, vetëm 54 nga ta kanë votuar për miratimin e raportit vjetor të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ).