Postet nga: Marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Osmani i drejtohet secilit serb kosovar: Kosova është shtëpia juaj po aq sa është e imja

Nga mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kushtuar situatës në Kosovë, presidentja Vjosa Osmani u është drejtuar të gjithë qytetarëve të komunitetet serb të ...

Shefja e UNMIK-ut në KS të OKB-së: Ngjarjet e 24 shtatorit e përkeqësuan mjedisin e sigurisë në Kosovë

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kushtuar situatës në Kosovë, shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, është përqendruar në ngjarjen e 24 shtatorit, kur ishte ...

Editorial i "The Guardian" për të ardhmen e Kosovës: Europa duhet të bëjë më shumë

Tensionet midis Prishtinës dhe Beogradit janë kthyer sërish në dhunë. Strategjia ndërmjetësuese e Bashkimit Europian nuk po funksionon, shkruan gazeta britanike The Guardian në një editorial.

Orban i lutet Vuçiqit të lirojë tre policët e Kosovës

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, i është lutur presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, që të dëgjojë rekomandimin e Budapestit zyrtar dhe t’i kthejë policët e arrestuar të ...

DASH: I bëjmë thirrje presidentit Vuçiq që menjëherë dhe pa kushte të lirojnë tre policët kosovarë

Departamentit Amerikan i Shtetit, përmes zëdhënësit Mattheë Miller, i ka kërkuar Serbisë që menjëherë t’i lirojë pa kushte tre policët e Kosovë...

Escobar: Kushdo që ka ushtruar dhunë ndaj KFOR-it dhe Policisë së Kosovës duhet të mbajë përgjegjësi

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar në një konferencë online për media ka folur lidhur me ngjarjet e fundit që kanë ndodhur me ...

Escobar për Asociacionin: Është detyrim ligjërisht i obligueshëm, Kurti po turbullon ujërat duke e refuzuar

I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, në një konferencë online për media është pyetur se a pajtohet me idenë se "Kosova ka të ...

KFOR: Mbetet e paqartë se ku ishin tre policët kur u arrestuan

KFOR-i përmes një njoftimi për media ka thënë se mbetet e paqartë vendnodhja se ku gjendeshin policët e Kosovës kur, sipas KFOR ishin arrestuar.