Postet nga: Kulturë

Valmira Baruti: QKK-ja keqpërdori fondet publike në emër të promovimit të filmit

Producentja Valmira Baruti në emisionin “Kallxo Përnime” tha se Qendra Kinematografike e Kosovës (QKK) ka keqpërdorur paranë publike në emër të promovimit të filmit në festivale ...

Këshillet drejtuese - të nevojshme apo pengesë për institucionet e kulturës?

Ideja për të shuar këshillet drejtues të institucioneve të kulturës është prezantuar para disa ditëve nga ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, gjatë një interviste në ...

Rriten sponsorizimet në kulturë gjatë viti 2021

Sponsorizimi i aktiviteteve kulturore nga subjektet afariste është rritur gjatë 2021 në krahasim me dy vite më parë.

Bashkëpunimi Kosovë - Shqipëri, nesër në Prishtinë hapet ekspozita ‘After Party’

Në kuadër të bashkëpunimeve kulturore Kosovë - Shqipëri, nesër, më 27 janar 2022, hapet në Galerinë e Ministrisë së Kulturës ekspozita "After Party".

Pezullohet nga puna zyrtari që dyshohet se mori rreth 6 mijë euro ryshfet

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka pezulluar nga puna zyrtarin e saj, L.G., i cili javën e kaluar është arrestuar nga Policia e Kosovës në...

Nesër fillon manifestimi kulturor kombëtar, ‘Flaka e Janarit 2022’

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor, “Flaka e Janarit 2022”.

Kalendari kulturor Kosovë - Shqipëri, aktivitetet e përbashkëta për 2022-ën

Mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Shqipërisë dhe Qeverisë së Kosovës javën që shkoi në Elbasan, prodhoi edhe një sërë marrëveshjesh kulturore në ...

Festivali “Mirëdita, Dobar Dan” promovon pajtimin mes trazirave

Mes trazirave të vazhdueshme ndëretnike në Kosovë, festivali i përvitshëm “Mirëdita, Dobar Dan” në Prishtinë synon të promovojë bashkëpunimin dhe komunikimin mes shqiptarëve dhe ...