Postet nga: Kulturë

Ministria e Kulturës publikon listën paraprake të projekteve të përzgjedhura kulturore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve ka publikuar listën paraprake të fituesve nga thirrja për mbështetje të projekt-propozimeve kulturore për vitin 2022, në art dhe trashë...

Vdes producentja Vjosa Berisha

Ka vdekur producentja Vjosa Berisha pas një beteje me sëmundjen e kancerit në një spital në Londër.

Mbi 300 projekte kulturore kërkojnë mbështetjen e Ministrisë së Kulturës për vitin 2022

Mbi 300 projekt-propozime kanë aplikuar në thirrjen e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit për mbështetje të projekteve kulturore për 2022, në art dhe në trashëgimi Kulturore.

"Fluturojmë me shpirtin tënd", Tirana e Prishtina bëhen bashkë për një koncert dedikuar Nexhmije Pagarushës

Më 12 maj, Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” dhe Ansambli Shtetëror i Këngëve dhe Valleve nga Tirana, do të mbajnë në Prishtinë një ...

Një javë më herët e anuluan, Komuna e Gjilanit hap përsëri thirrjen për mbështetjen e OJQ-ve

Komuna e Gjilanit ka rihapur thirrjen publike për mbështetje të Organizatave jo Qeveritare dhe individëve në kulturë, sport dhe rini.

Bashkëpunimi Kosovë-Shqipëri, të mërkurën hapet ekspozita ‘Thesare të Muzeut Historik Kombëtar'

Organizuar nga Muzeu Historik Kombëtar (MHK) në Tiranë dhe Muzeu Kombëtar i Kosovës (MKK), nesër (e mërkurë) në Prishtinë hapet ekspozita “Thesare të Muzeut Historik ...

Valmira Baruti: QKK-ja keqpërdori fondet publike në emër të promovimit të filmit

Producentja Valmira Baruti në emisionin “Kallxo Përnime” tha se Qendra Kinematografike e Kosovës (QKK) ka keqpërdorur paranë publike në emër të promovimit të filmit në festivale ...

Këshillet drejtuese - të nevojshme apo pengesë për institucionet e kulturës?

Ideja për të shuar këshillet drejtues të institucioneve të kulturës është prezantuar para disa ditëve nga ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, gjatë një interviste në ...