Postet nga: kriza energjetike

Ku mbeti 100-milionëshi i qeverisë për subvencionimin e energjisë?

Qeveria e Kosovës kishte ndarë mbi 100 milionë euro për subvencionim të energjisë elektrike me synim për të ulur ndikimin e rritjes së tarifave tek konsumatorët.

Ministrja e Ekonomisë për krizën energjetike: Nuk pritet që ky dimër të jetë më i lehtë

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, e ftuar në emisionin "Kallxo Përnime" ka folur rreth një krize të mundshme energjetike gjatë dimrit të këtij vitit.

Kriza energjitike në Shqipëri, ekspertët nxisin diversifikimin e burimeve

Shqipëria, që prej vjeshtës së vitit të shkuar, po përballet me krizë energjitike, edhe pse gjatë vitit 2021 u prodhua rreth 47% më shumë energji, se mesatarja e dekadë...

Kriza evropiane e energjisë ishte e pashmangshme

 

Rama ‘thumbon’ qeverinë e Kosovës: Çmimi i energjisë në Shqipëri nuk ka kërcyer përpjetë si në Kosovë

Javën e kaluar Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka vendosur bllok tarifa për konsumatorët të cilët shpenzojnë mbi 800 kilovat energji elektrike.

Pamje: Shpenzimi i rrymës pa kontrollë në Zubin Potoku, Serbët i ndriçojnë rrugët gjatë ditës

Gjatë ditës së sotme Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka vendosur për shtrenjtimin e energjisë elektrike.

SHBA-ja dhe BE-ja, të angazhuara për sigurinë energjetike të Ballkanit

Për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian energjia, siguria, furnizimit dhe tranzicioni drejt energjisë së pastër janë prioritete të përbashkëta.

Pse ndodhi kriza energjetike në Kosovë?

Adnan Preniqi nga Ministria e Ekonomisë në emisionin "Kallxo Përnime" ka shpjeguar procesin se si Kosova ka ardhur deri në pikën që të përballet me krizë energjetike.