Postet nga: film

Filmat ‘Zgjoi’ dhe 'Vera andrron detin' fitojnë çmime në Selanik

Dy filma kosovarë kanë marrë çmime në edicionin e 62-të Festivalit të Filmit në Selanik (Thessaloniki International Film Festival- TIFF) në Greqi.

Aktori Alec Baldwin vret fotografen gjatë xhirimeve të një filmi

Një grua ka vdekur dhe një burrë ka mbetur i plagosur pasi aktori Alec Baldwin i qëlloi më armë zjarri gjatë xhirimeve të një filmi në Meksikë.

‘Zgjoi’ shfaqet në festivalin e filmit në Romë

Filmi “Zgjoi”(Hive) i regjisores Blerta Basholli do të shfaqet në kuadër programit zyrtar të edicionit të 16-të të festivalit të filmit në Romë të Italisë, “Festa del Cinema ...

Kosova propozon filmin 'Zgjoi' për Oscars 2022

Filmi “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit është propozuar si kandidat zyrtar i Kosovës në garën e çmimeve prestigjoze për film “OSCARS 2022.”

Përfundon edicioni i 13-të i PriFest, filmi më i mirë zgjedhet “Zgjoi” nga Blerta Basholli

Në edicionin e trembëdhjetë të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Prishtinë, u sollën premiera të filmave dhe emrave të njohur të kinematografisë botërore, nëpë...

Filmi nga Kosova “Pa Vend” i shtohet garës në Festivalin e Filmit në Kanë të Francës

Filmi ‘Pa Vend’  bëhet filmi i parë nga Kosova që përzgjidhet në mesin e 10 filmave të shkurtër që do të garojë për ‘Palmën e Artë’  ...

DokuFest-i e mund pandeminë

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe të shkurtër DokuFest, rikthehet me prezencë fizike, por nuk do të mungojë edhe në platformën online, thotë për Radion ...

Sunaj Raça zgjidhet anëtar i jurisë së Festivalit të Filmit në Sarajevë 

Sunaj Raça, aktor dhe regjisor kosovar, është zgjedhur anëtar i jurisë profesionale të Festivalit të Filmit në (Sarajevo Film Festival).