Postet nga: film

“Në kërkim të Venerës” i regjisores Norika Sefa është kandidati i Kosovës për Oscars 2023

Qendra Kinematografike e Kosovës (QKK) njofoi se filmi ‘Në kërkim të Venerës’ me skenar dhe regji nga Norika Sefa, është përzgjedhur nga komiteti selektues si kandidat ...

Kosova do të nisë negocimin e marrëveshjeve për prodhimin e filmave me Izraelin dhe Francën

Kosova do të nisë negocimin e marrëveshjeve për bashkëprodhim filmik me Izraelin dhe Francën.

Ukaj rikthehet në Festivalin e Kanës

Alban Ukaj është aktori i njohur kosovar, me karrierë të bujshme ndërkombëtarisht, i cili është rikthyer në Festivalin e Filmit në Kanë të Francës, si aktor i ...

Oscars 2022: Kush do të fitojë sonte?

Nata e madhe apo Superfinalja e Arteve vjen sonte, të dielën mbrëma, kur edhe do të zhvillohet ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar.  Dhe, ndërkohë që amerikanë...

Zgjoi, rrëfimi jetësor i Fahrije Hotit nuk nominohet për OSCAR

Filmi "Zgjoi" nuk arriti të nominohet në kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar të metrazhit të gjatë në Akademinë Prestigjioze të Filmit, OSCARS 2022.

Filmi ‘Zgjoi’ shfaqet nesër në Mitrovicë, në shkurt në Australi  

Filmi “Zgjoi” me skenar dhe regji të Blerta Basholli do të shfaqet nesër në Qendrën e Kulturës, "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë. 

Regjisori Samir Karahoda merr ftesë nga Akademia Evropiane e Filmit

Qendra Kinematografike e Kosovës ka bërë të ditur së regjisori Samir Karahoda është ftuar të bëhet pjesë e Akademisë Evropiane të Filmit.

Parashikimet për çmimet BAFTA, Yllka Gashi në të njëjtën listë me Nicole Kidman dhe Penelope Cruz

Aktorja kosovare Yllka Gashi është renditur në mesin e 14 aktoreve të cilat kanë famë botërore dhe karrierë të bujshme, për mundësinë e futjes në listën e ...