Revista 'Time': 10 filmat më të mirë të vitit 2022

Secili vit është një vit i mrekullueshëm për filmat dhe të gjesh 10 filma më të mirët në çdo vit të caktuar nuk është asnjëherë problem. Por edhe në këtë kontekst, viti 2022 ishte i jashtëzakonshëm.

A është e mundur që kineastët, të çliruar më në fund nga disa nga kufizimet dhe ankthet e prodhimit të filmit në fillim të pandemisë, të përjetojnë një shpërthim kolektiv energjie dhe imagjinate? Apo ne, si anëtarë të audiencës në përgjithësi, po zgjohemi më në fund nga plogështia e letargjisë sonë të mëparshme të epokës së pandemisë, më të hapur ndaj mundësive të filmave sesa ishim më parë?

Nuk ka një përgjigje të qartë për këto pyetje, por kjo nuk e minimizon shkëlqimin e filmave të këtij viti. Më poshtë po listojmë dhjetë nga filmat më të mirë për vitin 2022.

10. All the Beauty and the Bloodshed

Në vitin 2017, fotografi Nan Goldin, sapo kishte mbaruar një periudhë rehabilitimi për varësinë nga OxyContin, themeloi një grup të quajtur Intervenimi i Varësisë me Recetë Tani (PAIN), për të detyruar Familjen Sackler – filantropë të botës së artit dhe pronarë të Purdue Pharma – të llogarisin rolin e tyre në krizën e opioideve. Me regji të Laura Poitras, ky dokumentar është njëkohësisht një portret i një artisteje që i ka trajnuar prej kohësh kontaktet e saj mbi anët e jashtme të shoqërisë dhe një dëshmi e fuqisë së aktivizmit pasionant.

9. The Inspection

Jeremy Pope shfaqet me një performancë të shkëlqyer si një i ri homoseksual, i pastrehë dhe pa mundësi, i cili i bashkangjitet Marinsave, ku përballet me mizorinë dhe fanatizmin, por gjithashtu gjen një ndjenjë komplekse përkatësie. Shkrimtari-regjisori Elegance Bratton e ka nxjerrë këtë histori nga përvoja e tij dhe në vend që t’i kërkojë përgjigjet e thjeshta, ai i rrënjos pyetjet e vështira. Ne të gjithë duhet të gjejmë vendin tonë në botë; askush nuk tha se do të jetë e thjeshtë.

8. Il Buco

Në vitin 1961, një grup speleologësh të rinj udhëtuan në fshatrat kalabreze të Italisë jugore për ta eksploruar shpellën më të thellë të Evropës, e shtrirë 700 metra nën sipërfaqen e Tokës. Regjisori italian Michelangelo Frammartino e rikrijon atë eksplorim, duke inkuadruar emocionin e kërkimit të sekreteve më të thella të natyrës kundër trazirave të një bote që ndryshon me shpejtësi. Ky është një film tërheqës, i qetë dhe hipnotik.

7. EO

Dimë kaq pak për jetën e brendshme të kafshëve; shkenca mund të na tregojë vetëm kaq shumë. Në moshën 84-vjeçare, regjisori polak Jerzy Skolimoëski na ka dhuruar një film për odisenë e një gomari të quajtur EO, i cili gjen mirësinë dhe mungesën e tij në një udhëtim nga Polonia në Itali. Filmi EO, në momente të vështira për t’u parë, në fund të fundit është shumë i bukur, një kujtesë që duhet të kujdesemi për miqtë tanë, kafshët, me kujdesin maksimal.

6. Tár

Cate Blanchett luan rolin e dirigjentit të jashtëzakonshëm të orkestrës Lydia Tár, një figurë aq e gjallë sa kollaj mund të besohet se është një person real. Në, fakt, nuk është: Shkrimtari-regjisori Todd Field dhe Blanchett e quajtën atë, tiranike dhe madhështore, nga imagjinata. Ky është një film ambicioz – dhe shpesh tepër qesharak – për një grua të komplikuar, shpesh të papëlqyeshme, e cila punon shumë dhe arrin lart për atë që dëshiron. Por ka të bëjë edhe me artin si një lloj ushqimi – lëndë djegëse për mbijetesë në një botë ndonjëherë të pamëshirshme.

5. Happening

Edhe sikur të mos ishte në kohën e duhur, “Happening” e regjisores franceze Audrey Diëan do të ishte ende një vepër e tensionuar dhe në heshtje radikale. Përshtatur nga kujtimet e vitit 2000 nga autorja fituese e çmimit Nobel, Annie Ernaux, fotografia e këtij filmi është e drejtpërdrejtë dhe prekëse në eksplorimin e saj se çfarë mund të nënkuptojë një shtatzëni e padëshiruar për një grua – në këtë rast, një studente e re luan me një zgjidhje të ashpër dhe të mavijosur nga Anamaria Vartolomei.

4. Elvis

Elvisi i Baz Luhrmann është më pak një film biografik i drejtpërdrejtë i Elvis Presley-t sesa një jumpsuit në formë filmi: jopraktik, por lajkatar dhe i ndërtuar për të akomoduar hapa gjigantë imagjinativ. Austin Butler, me mollëzat e tij mbretërore, sytë e tij të butë si një psherëtimë malli, ngjall madhështinë trupore dhe trishtimin ëndërrimtar të Elvisit. Ky film është tejet i mirë. Por është gjithashtu i mbushur me dashuri për një mbret të cilin nuk e meritonim.

3. Armageddon Time

Në këtë dramë gjysmëautobiografike nga James Grey, një nxënës i zgjuar,në klasën e gjashtë të Queens, Paul i Banks Repeta, miqësohet me një nga fëmijët e paktë me ngjyrë në klasën e tij, Johnny e Jaylin ëebb, edhe pse ai mbetet i paditur për realitetet specifike të jetës së shokut të tij. Qenieve njerëzore u pëlqen të mburren për kohërat kur e kanë bërë gjënë e duhur, mirëpo kujtimet e kohërave në të cilat nuk kemi arritur të veprojmë janë më të tmerrshmet nga të gjitha. Grei llogarit me ato dështime – dhe nuk ofron falje të lehtë për veten e tij.

2. Aftersun

Si fëmijë, nuk e kemi idenë se si do të marrin formë ndjenjat tona për prindërit tanë kur edhe ne vetë të arrijmë moshën e tyre. Ky është territori që eksploron shkrimtarja-regjisorja skoceze Charlotte Wells në debutimin e saj mahnitës. Njëmbëdhjetë vjeçarja Sophie (Frankie Corio) shkon në një pushim të rrallë pushimi me babanë e saj, Calum (i jashtëzakonshmi Paul Mescal) gjatë së cilës ajo fillon t’i shohë të metat dhe vuajtjet e tij. Tronditjet delikate të këtij filmi intim, të punuar bukur mbeten shumë kohë pasi ta keni përfunduar së shikuari atë.

1. The Fabelmans

Steven Spielberg ka bërë filma për më shumë se 50 vjet, dhe në shumë prej tyre ka prekje autobiografike. Mirëpo ‘The Fabelmans’ është filmi i tij më personal deri më sot, ai që llogarit të vërtetën e hidhur sesi familjet durojnë edhe në mes të stresit dhe krizës. Michelle ëilliams dhe Paul Dano luajnë në rolin e Mitzi dhe Burt Fabelman, zëvendësues për prindërit e jetës reale të Spielberg. Performancat e tyre janë ndër më të mirat e vitit, me teksturë delikate dhe thellësisht sensitive./Time