Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Forcat ruse po vazhdojnë përpjekjet e tyre për të shtyrë përmes Ukrainës nga drejtime të shumta, ndërsa ukrainasit, të udhëhequr nga presidenti Volodymyr Zelenskyy, po bëjnë “rezistencë të ashpër”, sipas zyrtarëve amerikanë.

Rusia ka dërguar dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë më 24 shkurt, me qëllim të degradimit të kapaciteteve ushtarake të Ukrainës dhe të çrrënjosjes së njerëzve që i ka quajtur nacionalistë të rrezikshëm. Rusia e konsideron luftën në Ukrainë si “operacion special ushtarak”.

Forcat ukrainase janë përgjigjur me rezistencë të ashpër ndaj luftës.

Perëndimi ka vendosur sanksione të pashembullta ndaj Rusisë, me qëllim që kjo e fundit të tërheqë forcat nga Ukraina dhe njëkohësisht po e ndihmon Ukrainën me mjete të shumta ushtarake.

Sot është dita e 171 dhe  zhvillimet në dhe rreth Ukrainës janë si në vijim:

Ushtria e Ukrainës tha se artileria e saj e ka goditur një depo municionesh ruse pranë një ure kryesore në jug dhe shtoi se tani kishte aftësinë t’i godiste pothuajse të gjitha linjat e furnizimit të Moskës në rajonin e pushtuar. Reuters raportoi se nuk ka asnjë koment të menjëhershëm nga autoritetet ruse mbi raportin e sulmit në provincën Kherson ose shtrirjen e supozuar të fuqisë së zjarrit të Ukrainës.

OKB-ja ka kërkuar një zonë të çmilitarizuar rreth centralit bërthamor të Zaporizhzhia-s, ndërsa Rusia dhe Ukraina akuzojnë njëra-tjetrën për më shumë granatime. Kompania e energjisë bërthamore e Ukrainës tha se objekti në juglindje të vendit ishte granatuar pesë herë nga forcat ruse të enjten, duke rezultuar në pamundësinë e stafit për t’i ndryshuar turnet. Valentyn Reznichenko, guvernatori i rajonit të Dnipropetrovsk, thuhet se tha se tre civilë – përfshirë një djalë – u plagosën në granatimet gjatë natës të premten në Marhanets, një qytet përballë uzinës.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, u ka thënë zyrtarëve të qeverisë që të ndalojnë së foluri me gazetarët për taktikat ushtarake të Kievit kundër Rusisë, duke thënë se komente të tilla janë “sinqerisht të papërgjegjshme”.

Pas shpërthimeve të mëdha që shkatërruan një bazë ajrore ruse në Krime të martën, gazetat New York Times dhe Washington Post cituan zyrtarë të paidentifikuar që thanë se forcat ukrainase ishin përgjegjëse. Qeveria në Kiev, nga ana tjetër, nuk pranoi të thoshte nëse qëndronte pas shpërthimeve.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se shpërthimet në aeroportin ushtarak Saky të operuar nga Rusia në Krimenë perëndimore në fillim të javës ishin “pothuajse me siguri” nga shpërthimi i deri në katër zonave të ruajtjes së municioneve të zbuluara, megjithëse ajo që i shkaktoi ato mbeti e paqartë. Sipas inteligjencës britanike, të paktën pesë avionë luftarakë-bombardues Su-24 Fencer dhe tre avionë me shumë funksione Su-30 Flanker H u shkatërruan ose u dëmtuan rëndë nga shpërthimet.

Shkatërrimi në bazën ajrore ruse në Krime sugjeron se Kievi mund të ketë marrë aftësi të reja sulmi me rreze të gjatë me potencialin për ta ndryshuar rrjedhën e luftës. Baza është shumë përtej rrezes së raketave të avancuara që vendet perëndimore pranojnë se i kanë dërguar Ukrainës deri më tani, me disa ekspertë ushtarakë perëndimorë që thonë se shkalla e dëmtimit dhe saktësia e dukshme e goditjes sugjerojnë një aftësi të re të fuqishme me implikime potencialisht të rëndësishme.

Agjencitë e sigurisë të Ukrainës lëshuan një deklaratë të përbashkët duke bërë thirrje që Kombet e Bashkuara dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq të dërgojnë përfaqësues në vendet ku Rusia mban të burgosur të luftës ukrainas. Kërkesa e së premtes vjen pas akuzave të mëparshme nga Kievi se forcat e Moskës kanë torturuar dhe ekzekutuar të burgosur, duke përfshirë organizimin e një shpërthimi në një kamp të të burgosurve ukrainas në Olenivka.

Volodymyr Zelenskiy ka shkruar në Twitter se ka folur me Papa Françeskun të premten. “I informuar për agresionin që Federata Ruse po kryen kundër Ukrainës, për krimet e tmerrshme të Rusisë”, shkroi presidenti në Twitter.

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov, ka thënë se një ngarkesë me tanke M20 MLRS ka mbërritur në Ukrainë. Në një postim në Tëitter, ai falënderoi ministrin e mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar, Ben ëallace, dhe popullin britanik për donacionin, i cili ishte zotuar më herët se “mbështetja juaj është e mahnitshme dhe kaq e rëndësishme për Ukrainën.”

Jose Andres, grupi i të cilit World Central Kitchen ka shërbyer më shumë se 130 milionë vakte në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë në shkurt, bëri thirrje për një koordinim më të mirë të përpjekjeve të ndihmës ushqimore përpara atij që premton të jetë një dimër brutal. Donacionet po lehtësoheshin ndërsa lufta po  zvarritet, paralajmëroi ai, që do të thoshte se WCK, e cila ofron ndihmë afatshkurtër emergjente, duhet të fillojë t’i mbyllë operacionet ashtu si moti i ftohtë ka të ngjarë t’i përkeqësojë problemet me të cilat përballen miliona ukrainas të zhvendosur.

India zyrtare ka deklaruar të premten se nuk ka presion mbi të nga vendet perëndimore ose askund tjetër për blerjet e saj të energjisë nga Rusia, pasi kompanitë indiane po i rrisin importet e naftës dhe qymyrit nga vendi i shmangur nga të tjerët për pushtimin e Ukrainës. India, importuesi i tretë më i madh në botë i naftës së papërpunuar, e kaloi Kinën për t’u bërë blerësi më i madh i naftës ruse në korrik bazuar në vëllimet e transportit detar, pasi kishte blerë shumë pak nga Rusia para fillimit të luftës në Ukrainë në shkurt./The Guardian