array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Berlinale, Kosova e Shqipëria me pavijon të përbashkët në Tregun Evropian të Filmit

Qendra Kinematografike e Kosovës (QKK) dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë së Shqipërisë edhe këtë vit përfaqësohen me pavijon të përbashkët në edicionin ...

Promovohet libri "Ora e Kosovës: Pavarësia dhe shtetndërtimi", ish-presidenti Sejdiu rrëfen procesin e shtetndërtimit të Kosovës

Në kuadër të shënimit të 16-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, është promovuar sot, më 14.02.2024, libri “Ora e Kosovës: Pavarësia dhe shtetndërtimi” i ish-presidentit ...

Festivali ‘Sunny Hill’ 2024, 'rikthimi i madh' në Prishtinë

Festivali "Sunny Hill'" i themeluar nga ylli kosovar me famë botërore Dua Lipa, do të rikthehet në verën e vitit 2024 vetëm në kryeqytetin e Kosovës, pa ...

Baleti Kombëtar sjell premierën e re, ‘Rebounds. A BasketBallet’ shfaqet më 15 shkurt në Atelienë e Pallatit të Rinisë

Baleti Kombëtar i Kosovës (BKK) do të shfaqë nesër, më 15.02.2024, premierën e baletit “Rebounds. A BasketBallet”.

Promovohet libri për epitafet në gjuhën osmane në rajonin e Ferizajt

Libri "Epitafet në gjuhën osmane (dëshifrimi dhe përkthimi i tyre) - Regjioni i Ferizajt!” i studiuesve Selim Selimi dhe Agron Islami është promovuar sot, më 13.12.2024, në Galerinë ...

Teatri Kombëtar më 14 shkurt jep shfaqje në Teatrin e Kukullave në Zagreb

Teatri Kombëtar i Kosovës ka njoftuar se më 14.02.2024 në Teatrin e Kukullave (Kazaliste lutaka) në Zagreb- Kroaci, do të shfaqë dramën “Club Albania” me regji të Fatos ...