array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Sot nis festivali i dramës ‘Talia e Flakës’ në Gjilan

Festivali i Dramës Shqipe, “Talia e Flakës” do të nis sot në ora 20:00 me shfaqjen e premierës “Fausti”, një bashkëprodhim i Teatrit Kombëtar, të Teatrit ...

Dyshime për parregullsi gjatë procesit të zgjidhjes së anëtarëve të Këshillit për Trashëgimi Kulturore të Qendrës Historike të Prizrenit  

Arkitektja Artnet Haskuka po e akuzon Kuvendin Komunal të Prizrenit se në mënyrë të jashtë ligjshme ka emëruar Komisionin Ad-Hoc për përzgjedhjen e tre anëtarë...

Projektligji 'problematik' i kinematografisë, përplas kineastët mes vete dhe Ministrinë e Kulturës

Më në fund, pas një udhëtimi të gjatë të projektligjit të kinematografisë nëpër komisione dhe grupe të ndryshme punuese, i njëjti pritet të shqyrtohet në fund ...

PEN Qendra e Kosovës boton librin e ri të poetit Fahredin Shehu

PEN Qendra e Kosovës ka botuar pak ditë më parë përmbledhjen me poezi "Evokimet" të shkrimtarit Fahredin Shehu.

Zgjidhet logoja e Operës së Kosovës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë të ditur se është përzgjedhur logoja identifikuese e Operës së Kosovës.

Ermonela Jaho fiton çmimin kryesor ndërkombëtar të muzikës klasike

Sopranoja Ermonela Jaho ka fituar çmimin “Artistja e vitit” që ndahet nga “The International Classical Music Awards” (Çmimet Ndërkombëtare të Muzikës Klasike- ICMA) për 2023.