array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Pas raportimit të KALLXO.com, BKK sqarohet lidhur me dyshimet se kundërligjshëm po i privon punëtorët e saj nga rritja e pagës

Menaxhmenti i Bibliotekës Kombëtare të Kosovë, “Pjetër Bogdani” (BKK),  ka reaguar pas publikimit të shkrimit, “Shefi i personelit akuzon menaxhmentin se kundërligjshëm po i privon ...

Promovohet libri me dokumente amerikane për Shqipërinë

Organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë, më 19.03.2024, në amfiteatrin e institutit është promovuar libri dokumentar, “Shqipëria në dokumentet amerikane 1945”.

Publikohet programi i edicionit të 24-të të Javës së Frankofonisë në Kosovë

Edicioni i 24-të i Javës së Frankofonisë në Kosovë do të mbahet nga 21 deri më 27.03. 2024.

‘Kamarja e turpit’, sot premierë në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Teatri Kombëtar i Kosovës shfaq sot, më 19.03. 2024, në ora  20:00, premierën “Kamarja e turpit” të Ismail Kadares, me regji të Kushtrim Koliqit.

Shpaloset koncepti kuratorial i veprës që do të përfaqësojë Kosovën në Bienalen e Venedikut

Ekipi përfaqësues i Kosovës në edicionin e 60-të të Bienales Ndërkombëtare të Artit në Venedik, më 18.03.2024, gjatë një konference për media në Galerinë Kombë...

Filmi kosovar ‘The Call’ garon në kategorinë kryesore të festivalit ‘In the Palace’ në Bullgari

Film i shkurtër “The Call” (Thirrja), më skenar të Mentor Zymberaj dhe regji të Mirak Zymberaj, do të shfaqet si premierë në programin zyrtar të edicionit të 21-të të ...