Postet nga: arti

Vizioni Urban: Piktorja e transformon qytetin përmes muraleve

Lebibe Topalli po i mbulon muret e vendlindjes së saj me piktura muralesh të ndritshme – duke e ndryshuar Ferizajn dhe duke i sfiduar stereotipet për gratë në të një...

Ministri Çeku ballafaqohet me artistët protestues, kërkon dëshmi për akuzat për blerje të veprave të artit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, është ballafaquar sot paradite me artistët të cilët po kundërshtojnë vendimin për blerjen e veprave të artit ...

Tri ekspozita hapen javën e ardhshme në Galerinë Kombëtare

Të hënë, më tetë nëntor 2021, duke filluar nga ora 19:00, në GKK hapet ekspozita “The Great Smog of 2021” (Smogu i madh i vitit 2021).

Skulptorja Arjeta Miftari, merr ftesë për ekspozitën në "Dubai Art Expo"

Skulptorja Arjeta Miftari do të jetë pjesë e ekspozitës, "Dubai Art Expo 2021" që mbahet në fillim të muajit nëntor.

Talibanët mbulojnë muralet e artistëve afganë

Regjimi taliban i rivendosur në Afganistan ka nisur të shtrijë ndikimin edhe në artin afgan.

Pamje nga vendi ku ruheshin veprat artistike të viteve '70 në hotel "Grand Hotel"

Në emisionin e sontëm në “Kallxo Pernime” po transmetohet dokumentari i xhiruar në shtator të vitit 2017, kur ekipi i KALLXO.com kishte shkuar në hotelin "Grand Hotel" duke kë...

Arti në "Grand Hotel" - LIVE

Në emisionin e sontëm "Kallxo Përnime" po ndiqni hulumtimin e KALLXO.com që ka filluar qysh më 2017 lidhur me atë se çka ka ndodhur me koleksionin e mbi 300 ...

Zbukurimi i mureve që ua ngulim sytë gjatë pandemisë