Postet nga: Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë

Asgjësohen rreth 2,000 kilogramë mish dhe produkte mishi të dyshimtë

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) ka njoftuar se të premten ka organizuar një aksion të përbashkët kontrolli me Policinë pas pranimit të informatës se në disa ...

Skenderaj, AUV ankohet se banorët nuk lejuan asgjësimin e 23 krerë lopë me sëmundjen e Brucelozës

Qytetarët në Skenderaj kanë penguar Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinës (AUV) të bëjë asgjësimin e 23 krerë lopë të cilat kanë rezultuar pozitiv me sëmundjen e ...

AUV: Mos therni kurban jashtë thertoreve

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, ka dalë me një njoftim lidhur me rastin e festës së Kurban Bajramit.

AUV tërheq nga tregu rreth 3,100 çokollata me afat të skaduar

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) ka kryer një aksion në dy lokacione, ku ka tërhequr nga tregu dhe ka asgjësuar produkte me afat të skaduar.

Podujevë, arrestohet pronari i një lokali ku dyshohet se janë helmuar pesë persona

Një burrë në fshatin Merdare të Podujevës është arrestuar të dielën e 25 shtatorit nën dyshimin se pesë persona janë helmuar nga ushqimi në restorantin e tij.

Rikthehen në treg për konsum sallamet dhe virshllet “Wudy”

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë e Kosovës (AUV) ka njoftuar se sallami i brendit “Wudy” dhe virshllet me datë skadence nga 30.10.2022 e tutje, rikthehen në treg për konsum.

Albin Kurti shkarkon zëvendëskryeshefin e AUV-it: Nuk ishte pozitë ligjore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shkarkuar zëvendëskryeshefin e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV), Naser Krasniqin, pasi sipas Kurtit, kjo pozitë nuk kishte bazë ligjore.

Kryeinspektori i AUV-it tregon se a janë shitur akulloret kancerogjene edhe në Kosovë

Kryeinspektori sanitar në Kosovë, Ibrahim Tershnjaku ka thënë që në Kosovë nuk kanë hyrë akullore të cilat përmbajnë oksid etileni.