Postet nga: Konflikti

Kremlini: Me Ukrainën bisedojmë nëse ata i ulin armët

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov thotë se Moska do të jetë e gatshme të zhvillojë bisedime me Kievin vetëm pasi ushtria e Ukrainës t’i ketë ...

Presidentja Osmani takon partitë opozitare, i informon për sigurinë në Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në takime të ndara ka pritur kryetarin e LDK-së, Lumir Abdixhikun, nënkryetaren e PDK-së, Vlora Çitaku dhe nënkryetarin e AAK-së, Muharrem Nitajn.

Rusia njofton largimin e trupave pas stërvitjeve ushtarake në Krime

Rusia njofton largimin e trupave pas stërvitjeve ushtarake në Krime

Rusia të mërkurën (16 shkurt) tha se stërvitjet ushtarake në Krimenë e aneksuar nga Moska kanë përfunduar dhe se ushtarët po ktheheshin në garnizonet e tyre, ...

Australia dhe Kanada evakuojnë ambasadat në Kiev

Qeveritë australiane dhe kanadeze kanë ndjekur Shtetet e Bashkuara në pezullimin e operacioneve në ambasadat e tyre në Kiev mes frikës se një pushtim rus i Ukrainës mund ...

Katër fakte që e shpjegojnë konfliktin Rusi-Ukrainë

Katër fakte që e shpjegojnë konfliktin Rusi-Ukrainë

Konflikti që po zhvillohet midis Rusisë dhe Ukrainës është një konflikt i shënuar nga kufijtë tokësorë dhe i formuar nga ndikimi strategjik. Moska e sheh Ukrainën ...

Shtëpia e Bardhë: ShBA e shqetësuar se Rusia po përgatit një sulm ndaj Ukrainës

Shtetet e Bashkuara shprehën shqetësimin se Rusia mund të jetë duke u përgatitur të ndërhyjë së shpejti në Ukrainë, duke fabrikuar një pretekst për luftë ...

Takim i posaçëm NATO-Rusi lidhur me krizën mbi Ukrainën

Një zyrtar i NATO-s njoftoi të martën se javën e ardhshme do të mbahet një takim i posaçëm i ambasadorëve të aleancës atlantike me zyrtarë ...

Ukraina s’mund t’i bëjë ballë një pushtimi rus

Ishte një pushtim ushtarak rus në shkallë të gjerë i Ukrainës, që përfshinte rreth 130,000 personel ushtarak, kryesisht nga njësitë e kombinuara ushtarake 20-të dhe tetë.