Postet nga: Konflikti

Pas shtatë vitesh, nis punën një proces i rrallë gjyqësor i Gjykatës për krime të luftës e financuar nga BE 

Nëse bazohemi në shkallën e akuzave të ngritura nga gjykata e Kosovës për krimet e luftës kundër ish-anëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të ...

Armëpushimi i brishtë mes Izraelit dhe Hamasit pas 11 ditë luftimesh

Palestinezët u mblodhën në Jeruzalemin Lindor të premten për të festuar armëpushimin mes Izraelit dhe Hamasit, që kthyeu një qetësi të paqëndrueshme në Gaza ...

Pesë gjëra që duhet t’i dini për konfliktin e fundit izraelito-palestinez - VIDEO

Militantët e Hamasit në Rripin e Gazës dhe ushtria izraelite përsëri kanë filluar të luftojnë. Dhuna filloi gjatë protestave në xhaminë Al-Aksa dhe tash po vazhdon ...

Shembet ndërtesa me zyrat e mediave pas sulmit izraelit - VIDEO

Një ndërtesë në Gaza, që strehon zyrat e mediave të Associated Press dhe Al Jazeera, është shembur pasi u godit nga një sulm izraelit.

Hamasi sulmon me raketa, Izraeli sulme nga ajri

Izraeli ka intensifikuar sulmet e tij në Gaza në mëngjesin e së shtunës (15 maj) ndërsa militantët e Hamasit u përgjigjën duke qëlluar me ...

Vlora Çitaku: Ua kam lakmi atyre që me kompetencë deklarohen për konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës

Ish- ambasadorja e Kosovës në Uashington, Vora Çitaku ka bërë një postim në llogarinë e saj në rrejetin social Facebook, duke thënë se Izraeli ka të drejtë ...

Sekretari Blinken drejt Ukrainës ndërsa Rusia ka rritur praninë ushtarake përgjatë kufirit

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të shkojë në Ukrainë javën e ardhshme, ndërsa Uashingtoni po koordinon nga afër me Kievin për situatën pas ...

Gjykimi ndaj Granit Elshanit, dështon seanca ku pritej të dëgjoheshin rrëfimet e dëshmitarëve

Ka dështuar të mbahet seanca e radhës ndaj Granit Elshanit, i akuzuar për vrasje dhe tri tentim vrasje.