Postet nga: Shkollat

OBSH kundër mbylljes së shkollave për shkak të koronavirusit

Krahu evropian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u bëri thirrje qeverive që mos t’i mbyllin shkollat, edhe pse numri i rasteve me koronavirus është ...

Ministria e Arsimit jep detaje për vendimin e Qeverisë për shkollat

Përmes një komunikate për media, Ministria e Arsimit, ka njoftuar për zhvillimin e procesit mësimor, në të gjitha nivelet e arsimit në Kosovë, pas masave të ...

SBAShK: Më 18 tetor të mos mbahet mësim, të dezinfektohen shkollat

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë është pajtuar që të hënën, më 18 tetor, një ditë pas zgjedhjeve lokale, të mos mbahet mësim në shkollat ...

Nga sot fillon mësimi dhe hapen çerdhet

Sot do të fillojë procesi mësimor në shkolla dhe çerdhe, ku 20 do të jetë maksimumi i nxënësve të lejuar në klasë.

90,81% e punonjësve të arsimit në Komunën e Prishtinës janë vaksinuar

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka bërë të ditur se 90,81% e punonjësve të arsimit në Komunën e Prishtinës janë vaksinuar.

"EdGuard": Qeveria duhet të shtojë kapacitetet, jo të mbyllë shkollat e çerdhet

Organizata që merret me çështje të arsimit, “Instituti EdGuard”, ka reaguar pas vendimit të fundit Qeverisë për shtyrje të fillimit të procesit mësimor dhe ndërprerjen e vijushmë...

Shqipëri, shkollat nisin mësimin më 27 shtator

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka njoftuar se viti i ri shkollor do të nisë dy javë më vonë se ç’ishte parashikuar. Ky vendim është marrë për të zgjatur ...

Vetëm 57 psikologë në mbi 1,000 shkollat e Kosovës

Kosova llogaritet t’i ketë 1 mijë e 58 institucione arsimore publike. Por, sipas të dhënave të Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit janë vetëm 57 psikologë të punë...