Postet nga: bisedime

Presidentja e Komisionit Evropian ka biseduar me Vuçiqin për dialogun Kosovë-Serbi

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen gjatë një takimi në Bruksel me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq ka biseduar edhe për dialogun Kosovë – Serbi. 

Borell uron Osmanin: Kosova të përqendrohet në dialog

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka uruar Vjosa Osmanin për zgjedhjen në krye të presidencës së Kosovës.

Lajçak: Vazhdimi i dialogut, brenda javësh

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se takimi i parë ...

Kurti e Osmani takuan përfaqësuesit e Iniciativës Rome

Në vazhdën e takimeve konsultuese me komunitetet jo shumicë, kandidati për kryeministër, Albin Kurti dhe kandidatja për presidente, Vjosa Osmani kanë pritur në takim përfaqë...

Lajçak: Dialogu i rëndësishëm për aspiratat evropiane të Kosovës e Serbisë

Përfaqësuesi i Posaçёm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak pasi ka përfunduar vizitën treditore në Kosovë thotë t’i ketë ...

Në Katar rinisin bisedimet për paqen afgane

Bisedimet për paqe në mes të talibanëve dhe Qeverisë afganë janë rikthyer në Katar pas më shumë se një muaji, si pasojë e përshkallëzimit të dhunë...

Analistët: SHBA do të kërkojë angazhimin në bisedime të Kosovës dhe Serbisë

Në Shtetet e Bashkuara dy ekspertë me përvojë të politikës së jashtme dhe të Ballkanit, thanë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e mosmarrëveshjeve ...

Lajçak: Marrëveshja Kosovë-Serbi, absolutisht e mundur

Bashkimi Evropian është i bindur se “normalizimi gjithëpërfshirës i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë është absolutisht i mundur”, tha përfaqësuesi i posaçë...