Postet nga: bisedime

Në Katar rinisin bisedimet për paqen afgane

Bisedimet për paqe në mes të talibanëve dhe Qeverisë afganë janë rikthyer në Katar pas më shumë se një muaji, si pasojë e përshkallëzimit të dhunë...

Analistët: SHBA do të kërkojë angazhimin në bisedime të Kosovës dhe Serbisë

Në Shtetet e Bashkuara dy ekspertë me përvojë të politikës së jashtme dhe të Ballkanit, thanë për Zërin e Amerikës se zgjidhja e mosmarrëveshjeve ...

Lajçak: Marrëveshja Kosovë-Serbi, absolutisht e mundur

Bashkimi Evropian është i bindur se “normalizimi gjithëpërfshirës i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë është absolutisht i mundur”, tha përfaqësuesi i posaçë...

DASH, thirrje Kosovës t'i japë përparësi dialogut me Serbinë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price tha se SHBA do të do të inkurajojnë qeverinë e re të Kosovës, që sapo të jetë formuar, ...

BE-ja pret që Qeveria e re e Kosovës ta ketë prioritet dialogun

Përveç që zhvillimet e brendshme në Kosovë do të ndikohen nga rezultati i zgjedhjeve të 14 shkurtit, Bashkimi Evropian po analizon edhe ndikimet që mund të ketë ky rezultat në ...

Prelec: Borell e Lajçak të ndjekin qëndrimet e BE-së

Marko Prelec, autor i raportit 27 faqesh të Grupit Ndërkombëtar të Krizave (GNK), foli për dialogun Kosovë-Serbi, për sfidat e saj, në “Aktual”, në RTK.