Postet nga: Bosnje dhe Hercegovina

A është në rrezik paqja në Bosnje?

Derisa ushtria ruse vazhdon bombardimin e qyteteve të Ukrainës - me intensitet të shtuar në lindje - presidenti rus, Vladimir Putin, ka gjetur kohë në agjendën e ngjeshur ...

Dodik thotë se plani i shkëputjes është shtyrë nga lufta në Ukrainë

Lufta në Ukrainë i ka detyruar nacionalistët serbë të Bosnjës të shtyjnë planet për të tërhequr rajonin e tyre nga institucionet kombëtare të Bosnje e ...

Rrjeti Sizmologjik i Kosovës del me raport pas termetit në Bosnje dhe Hercegovinë

Ministria e Ekonomisë ka publikuar raportin e Rrjetit Sizmologjik të Kosovës dhe Shërbimit Gjeografik lidhur me tërmetin i cili ka ndodhur rreth një orë më parë në ...

Dëmet nga termeti në Mostar të Bosnje dhe Hercegovinës (FOTO)

Një pjesë e kulmit është shembur në një shtëpi në Mostar të Bosnje dhe Hercegovinës nga termeti që ndodhi sot në orët e vona, raporton Klix.ba.

Kujtimet e fëmijëve gjatë luftës ekspozohen në Galerinë Kombëtare (FOTO)

Në Galerinë Kombëtare të Kosovës po qëndron e hapur ekspozita e Muzeut të Fëmijërisë së Luftës (War Child Museum) nga Sarajeva.

EUFOR rrit prezencën në Bosnje-Hercegovinë

Forca e Bashkimit Evropian në Bosnje-Hercegovinë, e njohur si EUFOR, ka bërë të ditur të enjten se do të angazhojë rreth 500 pjesëtarë shtesë në këtë shtet, si ...

BE paralajmëron masa ndaj veprimeve të Republikës Sërpska

Bashkimi Evropian ka dënuar veprimet e Kuvendit të Republikës Sërpska - entitet në Bosnje e Hercegovinë – të cilat sipas tij çojnë drejt krijimit të një këshilli ...

Mali i Zi padit ish-ushtarin serb të Bosnjës për vrasje dhe përdhunim

Ish-ushtari i Ushtrisë Serbe të Bosnjës Slobodan Curcic akuzohet se vrau dy boshnjakë dhe përdhunoi një grua në zonën e Focës gjatë luftës në Bosnje ...