Postet nga: Rrahman Jasharaj

Edhe kryetari i SBAShK-ut reagon ndaj deklaratave të kryeministrit Kurti për drejtuesit e sindikatave

Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, e ka konsideruar "përzierje në punë të sindikatave" deklaratën e sotme të kryeministrit Albin ...

‘Piskamat’ e punëtorëve hasin në veshin e ‘shurdhër’ të Qeverisë

Sindikata të punëtorëve publikë por edhe privatë kanë filluar protestat në vend, duke kërkuar rritje të pagave e ndihmë nga Qeveria.

SBAShK: Jemi kundër shtyrjes së fillimit të mësimit

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Rrahman Jasharaj u shpreh kundër shtyrjes së radhës të fillimit të vitit të ri shkollor.

Jasharaj: S’kemi konfirmim nga Ministria nëse do shtyhet fillimi i vitit shkollor

Në media është duke qarkulluar lajmi se nisja e vitit shkollor 2021/22 mund të shtyhet deri më 13 shtator dhe nuk do të fillojë më 1 shtator ashtu siç ishte planifikuar.

SBAShK: Mësimi t'i kthehet normalitetit dhe të përfundoj më 30 qershor

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), ka deklaruar se do të insistojnë që sistemi arsimor parauniversitar t'i kthehet normalitetit dhe që viti shkollor të pë...

Nagavci takohet me Jasharajn, flasin edhe për vaksinimin e stafit arsimor

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka zhvilluar vizitë me përfaqësuesit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit në Kosovë.

SBAShK pajtohet që të shkurtohet gjysmëvjetori i parë

Për shkak të situatës me pandeminë COVID-19, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor mund të përfundojë më herët se sa është paraparë në kalendarin e ...

Denoncimi i Jasharajt, mësuesit e sëmurë po obligohen të mbajnë mësim gjatë COVID-19

Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, në emisionin “Jeta në Komunë” ka thënë se disa komuna po i lënë të punojnë mësimdhënësit me sëmundje kronike ...