Postet nga: MASHTI

Raportimi nga KALLXO.com - Studentja e Mjekësisë e kthen bursën që e mori pa meritë

KALLXO.com më 17.01.2024  raportoi për një studente të Fakultetit të Mjekësisë, F. Z., e cila dyshohej se nuk e kishte merituar bursën elitare të ndarë nga Ministria ...

Pas më shumë se një muaj nga rezultatet në PISA, ministrja Nagavci i mbledhë ekspertët

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, është takuar të premten me përfaqësues nga Fakulteti i Edukimit, Instituti Pedagogjik, Sindikata e Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë pë...

MASHTI i dha bursë studentes që dyshohet se nuk i plotësoi kriteret

Studentja në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, F. Z., është njëra nga aplikueset që po dyshohet se nuk e ka merituar bursën elitare të ...

Shkollat e mbyllura në fshatrat e Kaçanikut kanë mbetur në mëshirën e kohës

Numri shumë i vogël i nxënësve në Sllatinë, Kotlinë, Semajë, Gjurgjedell, Llanishtë, Kërbliq e Koxhaj ka bërë që shkollave të këtyre fshatrave të Kaç...

SBAShK-u kërkon rrogën e 13 për mësuesit më të dalluar

Në muajin janar të vitit 2021 është nënshkruar kontrata e fundit kolektive në arsim mes Ministrisë së Arsimit dhe Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë.

Nagavci takohet me drejtuesit e shkollës së mesme shqipe nga Bujanoci

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka takuar të martën përfaqësuesit e shkollës së mesme “Sezai Surroi” nga Bujanoci.

Rexhaj: Në Kosovë askush nuk merret me rezultatet e testit PISA

Ish-zv.ministri i Arsimit dhe njohësi i arsimit, Xhavit Rexhaj ka thënë se për rezultatet në testin PISA nuk duhet lënë fajin vetëm pandemisë.

Ish-ministri i Arsimit: Fakultete për çdo katun, kjo na ka sjellë këtë situatë

Ish-ministri i Arsimit, Rexhep Osmani, ka thënë se nëse kombet duan të shkojnë përpara, duhet të lartësojnë çështjen e arsimit.