Postet nga: MASHTI

Shkollat e mbyllura në fshatrat e Kaçanikut kanë mbetur në mëshirën e kohës

Numri shumë i vogël i nxënësve në Sllatinë, Kotlinë, Semajë, Gjurgjedell, Llanishtë, Kërbliq e Koxhaj ka bërë që shkollave të këtyre fshatrave të Kaç...

SBAShK-u kërkon rrogën e 13 për mësuesit më të dalluar

Në muajin janar të vitit 2021 është nënshkruar kontrata e fundit kolektive në arsim mes Ministrisë së Arsimit dhe Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë.

Nagavci takohet me drejtuesit e shkollës së mesme shqipe nga Bujanoci

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka takuar të martën përfaqësuesit e shkollës së mesme “Sezai Surroi” nga Bujanoci.

Rexhaj: Në Kosovë askush nuk merret me rezultatet e testit PISA

Ish-zv.ministri i Arsimit dhe njohësi i arsimit, Xhavit Rexhaj ka thënë se për rezultatet në testin PISA nuk duhet lënë fajin vetëm pandemisë.

Ish-ministri i Arsimit: Fakultete për çdo katun, kjo na ka sjellë këtë situatë

Ish-ministri i Arsimit, Rexhep Osmani, ka thënë se nëse kombet duan të shkojnë përpara, duhet të lartësojnë çështjen e arsimit.

Salihaj: Qeveria Kurti e ka zvogëluar buxhetin për arsim

Njohësi i arsimit, Jonuz Salihaj, duke komentuar rezultatet e testit PISA tha se nëse do të testoheshin nxënësit para lufte, do të kishin rezultate më të ...

A e mblodhi Nagavci ministrinë për t'i trajtuar rezultatet e testit PISA?

Rezultatet e testit PISA tregojnë që vetëm nxënësit nga Republika Domenikane dhe Filipinet janë më të dobët se ata në Kosovë.

Organizata studentore ‘Reforma’ mban aksion te MASHTI pas rezultatit të testit PISA

Me një fotografi të një diplome universitare që pretendohet se është e ministres  së Arsimit, Arbërie Nagavci dhe me një fotografi të tabelës së renditjes së Kosovës ...