Postet nga: MASHTI

VIDEO - PSD pyet Kurtin: Kur do të përjashtohet ministrja Arbërie Nagavci?

Pas rezultateve të nxënësve kosovarë në testin PISA, Partia Social Demokrate pati aktivitet para Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit.

LDK për rezultatet e PISA-s: Degradim i sistemit arsimor, Qeveria nuk e ka prioritet arsimin

Anëtarja e kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Jehona Sadriu- Lushaku ka komentuar rezultat e fundit të testit PISA.

Rezultatet e testit PISA, Jasharaj: Të thirren të gjitha palët që ndërlidhen me arsim dhe të gjejmë një rrugëdalje

Kreu i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, ka deklaruar se rezultatet e testit PISA nuk e gëzojnë askënd.

Kosova me rezultate të ulëta në testin 'PISA', Nagavci arsyeton statistikat

Kosova sot ka pranuar rezultatet e testit ‘PISA’ për vitin 2022 ndërsa të dhënat tregojnë rënie të statistikave krahasuar me vitin 2018.

Nga 160 çerdhe të premtuara në një mandat, sipas Nagavcit deri më tani janë 4 çerdhe të përfunduara

Në konferencën për media të thirrur nga Ministria e Arsimit lidhur me ndërtimin e çerdheve të reja, ministrja Arbërie Nagavci tha se për vitin e ...

Mësimi me praktikë në biznese, Gashi: Sezonin e kemi kaluar me praktikantë

“Jemi të gatshëm t'i ndajmë përvojat tona me nxënësit praktikantë” - tha Sadik Gashi, përfaqësues i biznesit ‘Holiday Resort’, në konferencën për ...

Vetëm 1/3 e shkollave profesionale kanë shprehur interesim për mësim dual

Shkolla profesionale e hotelerisë dhe turizmit "7 shtatori" në Prishtinë ka filluar me mësimin dual nga viti 2022-2023.

Mësimi dual, si do të funksionojë në Kosovë?

23 vjet pas luftës, Kosova ka lansuar mësimin dual - që nënkupton se të gjitha orët praktike një nxënës i një shkolle profesionale do t'i ...