Postet nga: MASHTI

Ministria e Arsimit do t’i ndajë 15 grante nga 10 mijë euro për profesorët që aplikojnë hulumtimin në punë

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se do t’i mbështesin me 15 grante në vlerë 10 mijë euro, profesorët e universiteteve publike në Kosovë, të cilët ...

Nagavci për ndërtimin e çerdheve: I kemi dërguar letër komunave për bashkëpunim

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, tek sa ka folur për çështjen e ndërtimit të çerdheve, ka deklaruar se u ka nisur sot, më 17.05.2024 një letër kryetarë...

Zyra Kombëtare e Auditimit flet për dështimin e projektit të Ministrisë së Arsimit në vlerë mbi 5 milionë euro

Dështimi në funksionalizimin e projektit të Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) për digjitalizimin e arsimit parauniversitar “Modernizimi i Sistemit të Edukimit në Kosovë pë...

Ministrja Nagavci takoi homologen shqiptare, diskutuan për aktivitetet e Vitit të Gjuhës Shqipe

Ministrja e Arsimit. Arbërie Nagavci, është takuar me homologen e saj të Shqipërisë, Orgeta Manastirliu, më 22.03.2024.

Drejtori i Institutit Pedagogjik: Në orën e historisë më shumë flasin për fenë se për lëndën mësimore

Drejtori i Institutit Pedagogjik, Ismet Potera, ka shprehur shqetësimin e tij rreth mbikëqyrjes së mësimdhënësve në ligjëratat e tyre, duke thënë se në ...

Islami nga Këshilli i Prindërve të Kosovës: Problemi më i madh është me nxënës të shkollave të mesme

“Problemi më i madh është tek mosha 14 vjeç, andaj kish qenë mirë me bashkëpunu edhe me ministrinë e rendit”, kështu ka thënë Visar Islami nga Këshilli ...

A u besojnë mësimdhënësit lajmeve të rreme?

Në emisionin “Kallxo Përnime” u diskutua rreth edukimit medial në Kosovë. Përfaqësuesja e Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Shqipe Gashi, ka thënë se ...

Edukimi fizik në shkolla në nivel alarmant, kërkohen veprime urgjente për ndryshim të gjendjes

Gjatë një diskutimi në Komisionin parlamentar për Arsim, Kulturё, Rini dhe Sport, më datë 12.03.2024, është vlerësuar se edukimi fizik në shkolla është në nivel alarmant. Me këtë ...