Postet nga: marreveshja e ohrit

Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35 ...

Hovenier: Zbatimi i marrëveshjes së Ohrit rrit shkallën e sigurisë së Kosovës

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeff Hovenier, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se zbatimi i marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë ë...

Ambasadori Hovenier: Asociacioni duhet të jetë ndër hapat e parë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se Shtetet e Bashkuara presin, si nga Kosova, ashtu edhe nga Serbia, që t’...

Kontrolluesi i fakteve të BIRN: “Aneksi i impelementimit” të marrëveshjes Kosovë - Serbi nuk po implementohet

Para bisedimeve që kanë filluar sot në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, BIRN ka një vështrim mbi (mos)...

22 vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Sot mbushen 22 vjet që nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e më...

Hovenier kërkon përpjekje për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit

Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, tha sot se fokusi i SHBA-së është zbatimi i plotë i Marrëveshjes së Ohrit, e cila, sipas tij, do të ulte tensionet dhe do të ...

Senatori Murphy: Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë “duhet të zbatohet shpejt”

Senatori amerikan Chris Murphy ka thënë të enjten në Beograd se Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për normalizim të marrëdhënieve, është një hap pë...

Escobar: Kosova dhe Serbia të zbatojnë marrëveshjen deri në fund të verës

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, vlerësoi se marrëveshja për normalizimin e ...