Postet nga: marreveshja e ohrit

Lajçak deklarohet pas takimeve me Bislimin e Petkoviqin

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në takimin e sotëm është diskutuar për rrugën pë...

Lajçak: Ekipi menaxhues do ta prezantojë draft-statutin e Asociacionit, nuk e dimë përmbajtjen

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Mirosllav Lajçak, pak para takimit të nivelit të lartë në mes të kryeministrit të Kosovës, ...

Kurti: Isha i gatshëm ta shkruaj vetë draft-statutin për Asociacionin, BE-ja refuzoi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është shprehur i gatshëm që ta shkruaj vetë draft-statutin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, por që sipas tij një gjë e ...

Petkoviq i reagon presidentes Osmani, ia përmend Asociacionin

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka reaguar pas deklaratës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, e cila tha se ...

Osmani: Në më pak se 24 orë Serbia ka bërë dy shkelje të Marrëveshjes së Brukselit

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se në pak se 24 orë Serbia i ka shkelur dy nene të Marrëveshjes së Ohrit, përkatësisht të Planit të ...

Janjiq: Vuçiq e Kurti po e humbin kohën e qytetarëve

Dushan Janjiq nga Forumi për Marrëdhënie Etnike ka thënë se ekziston një organ koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë.

Lulzim Peci: Marrëveshja e Ohrit me elemente të reja

Marrëveshje të momentumit gjeopolitik e ka quajtur marrëveshjen e Ohrit Lulzim Peci nga KIPRED.

Gazetari serb: Asociacioni, një fitore e madhe për Albin Kurtin

Në emisionin “Kallxo Përnime” po diskutohet rreth marrëveshjeve të dakorduara në Bruksel e Ohër mes Kosovës dhe Serbisë.