Postet nga: Gjykata e Hagës

Gjykata e Hagës kritikon kryeministren e Serbisë për mohimin e gjenocidit

Kryetari i Gjykatës së OKB-së në Hagë, Theodor Meron, kritikoi kryeministren serbe Ana Brnabiq për mohimin se masakrat e Srebrenicës përbënin një akt gjenocidi.

Gjyqtari i Hagës humb vendin e punës pas dënimit për ‘terrorizëm’ nga Turqia

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së nuk e riemëroi gjyqtarin e Gjykatës së Hagës Aydin Sefa Akay nën presionin e Ankarasë pasi ai u dë...

Hapet në Sarajevë qendra arkivë e Gjykatës së Hagës

Një qendër informacioni që siguron qasje në arkivat e rasteve të krimeve të luftës të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë u hap në sallë...

Vendimi për Karaxhiqin pritet të merret në fund të vitit

Theodor Meron, kryetari i Dhomës së Apelit të Mekanizmit për Gjykatat Penale Ndërkombëtare në Hagë, tha sot se ishte "qëllimi ynë, edhe pse jo synimi ...

Prokurorët kërkojnë që Karaxhiq të dënohet me burgim të përjetshëm

Prokurorët e Kombeve të Bashkuara i kanë bërë thirrje gjykatësve të Apelit, që ta dënojnë ish-udhëheqësit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq, ...

Karaxhiq thotë se dënimi ndaj tij është ‘i ‘padrejtë’

Ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiq ka apeluar sot dënimin prej 40 vjetësh burgim, përpara një gjykate të Kombeve të Bashkuara, duke kë...

Vendimi për Sheshelin: Kompromisi i Një Gjykate të Kompromentuar

Në vitin 2003, Vojisllav Shesheli kishte një plan. Ai do të kërkonte që Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë ta padiste atë dhe ai të largohej nga Serbia, ...

Ymeri: Dënimi i Sheshelit, i Pamjaftueshëm

Dënimin e Vojisllav Sheshelit nga Tribunali i Hagës deputeti i Kuvendit të Kosovës, Visar Ymeri, e ka cilësuar lajm të mirë për viktimat, por “të ...