Postet nga: Gjykata e Hagës

Gjykimi historik i udhëheqësve të UÇK-së: Cilat janë akuzat?

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe tre ushtarakë të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë kohës së luftës, të cilët u bënë ...

Skepticizmi në Kosovë rreth gjykimit të luftëtarëve të UÇK-së në Hagë

Përpara gjykimit për krime lufte të ish-presidentit Hashim Thaçi dhe tre ish-udhëheqësve të tjerë të UÇK-sëë, ka një atmosferë mosbesimi të gjerë ndaj Dhomave ...

VIDEO - Salih Mustafa dënohet me 26 vjet burgim

Sali Mustafa i njohur me nofkën e luftës komandant “Cali” është gjetur fajtor për ndalim arbitrar, torturë, dhe vrasje e paligjshme, duke u dënuar me 26 vite ...

Gjykata Speciale refuzon kërkesën për përshpejtimin që 8 diplomatë ndërkombëtarë të dëshmojnë pro Hashim Thaçit

Gjykata Speciale në Hagë ka refuzuar kërkesën për përshpejtimin e Gregory Keohe që tetë diplomatë ndërkombëtarë të japin dëshminë e tyre pro-ish presidentit ...

Kur Sllobodan Millosheviq dhe Franjo Tugjman u takuan për të ndarë Bosnjën

Arkivat e Gjykatës së Hagës zbulojnë detaje magjepsëse rreth takimit konfidencial midis presidentit serb Sllobodan Millosheviq dhe homologut të tij kroat Franjo Tugjman në Karagjorgjevë në vitin 1991, ...

A është intervistuar ndonjëherë Krasniqi nga institucionet vendore për Masakrën e Mejës?

Në emisionin “Kallxo Përnime” po transmetohet rrëfimi i të mbijetuarit të Masakrës së Mejës, Lush Krasniqit.

Gjykimi ndaj Gucatit dhe Haradinajt, eksperti: Prokuroria është dashur të ndjekë një procedurë të veçantë në sekuestrimin e materialeve

Në gjykimin ndaj Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinaj edhe sot ka vazhduar dhënien e deklaratës eksperti Robert Rid.

Më 29 tetor mbahet konferenca e radhës ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit

Ndaj ish krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit të akuzuar për krime lufte nga Gjykata Speciale në Hagë, më 29 tetor ...